Bałysówka źródłem sztuki

18 sierpnia 2015 11:26:47

W Wadowickiej Bibliotece Publicznej do 10 października prezentowane są prace lokalnych twórców skupionych wokół tomickiej Bałysówki.

Bałysówka źródłem sztuki

  Jeszcze nie tak dawno najstarszej chałupie w Tomicach groziło zburzenie albo zawalenie. I pewnie tak by się stało, gdyby nie dwójka miłośników sztuki - Mira Sabatowicz i Jacek Pacek. Zapaleni wizją stworzenia własnej galerii sztuki, pokochali starą tkaną mchem modrzewiową chatkę, wyremontowali ją gruntownie i szeroko otworzyli drzwi przed licznie zamieszkującymi okolicę twórcami. Galeria przybrała imię Wincentego Bałysa, rzeźbiarza, który urodził się w tym domu.

  Od 2009 roku w tym magicznym miejscu regularnie spotykają się artyści: Jan Bednarz, Edward Figlewicz, Marcel Gałuszka, Emilia Gąsienica-Setlak, Grzegorz Giermek, Maria Koman, Janina Kurnik, Tadeusz Kurnik (KRAK), Rafał Lenart, Irena Lurie-Chudy, Marek Łasak, Tadeusz Maj, Ireneusz Młynarczyk, Grażyna Obersztyn, Józef Ogiegło, Krzysztof Pływacz, Mira Sabatowicz, Elżbieta Siwek, Joanna Szymańska, Urszula Toczko, Tatiana Tokarczuk, Roman Wróbel, Zofia Wróbel, Zbigniew Zając-Cortez. Bałysówka rok rocznie organizuje tematyczne zbiorowe wystawy malarstwa, rzeźby i ceramiki, bierze udział w gminnych imprezach, organizuje warsztaty dla dzieci.

 

  Obecna wystawa zorganizowana w Wadowickiej Bibliotece Publicznej przedstawia fragment dorobku twórców, skupionych wokół Bałysówki. Spośród dwudziestu osób, które wystawiają swoje prace, większość to mieszkańcy Wadowic i okolicznych wsi. Przedstawiają oni bogaty dorobek, prezentując różne techniki malarstwa, rzeźby i ceramiki. Ważną częścią wystawy jest plon tegorocznego pleneru, który odbył się tradycyjnie w lipcu. Artyści wystawiają swoje autoportrety, potraktowane z dozą swobody i humoru.

  Wernisaż wystawy, który odbył się 14 sierpnia w Wadowickiej Bibliotece Publicznej zgromadził artystów, ludzi związanych z Bałysówką, oraz liczne grono sympatyków Galerii. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz. Wystawa potrwa do 10 października.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane