Czy Twoje OC przedłuży się automatycznie?

14 maja 2018 11:31:24

  Zmiany  zakresie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego sprawiły, że wielu kierowców nie do końca orientuje się w kwestiach związanych z przedłużeniem istniejącej polisy. Zastanawiasz się, kiedy OC zostanie prolongowane przez ubezpieczyciela? Sprawdź kilka przypadków.

  

Czy Twoje OC przedłuży się automatycznie?

 Jak wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nawet 87 proc. Polaków ma świadomość, że polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jednak mało kto wie, w jakich sytuacjach może dojść do automatycznego przedłużenia umowy ubezpieczeniowej. Niezależnie od tego czy wykupujesz tylko OC czy decydujesz się na ubezpieczenie autocasco samochodu na Rankomat.pl, warto wiedzieć, kiedy polisa może zostać automatycznie przedłużona.

  

Automatyczne przedłużenie polisy tylko w kilku przypadkach

  Jeszcze kilka lat temu ubezpieczyciele automatycznie przedłużali polisy, skutkiem czego było zjawisko tzw. dublowania polis. Wprowadzone zmiany wyeliminowały ten problem, ale automatyczne przedłużanie umowy ubezpieczeniowej nadal jest możliwe – na nieco innych warunkach.

  Przede wszystkim dotyczy wyłącznie tych osób, które zamierzają ubezpieczyć dotychczasowy pojazd. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformować o zbliżającym się końcu umowy – nie później niż przed upływem 14 dni. Jeżeli w tym czasie właściciel pojazdu nie zrezygnuje z oferty, wówczas polisa ulega automatycznemu przedłużeniu.

  

Kiedy ubezpieczenie nie zostanie przedłużone?

  Warto pamiętać, że istnieje wiele przypadków, gdy ubezpieczenie nie zostanie automatycznie przedłużone:

● nabycie samochodu z ważną polisą OC

Jeśli kupujesz pojazd z ważnym ubezpieczeniem obowiązkowym, polisa wygasa w dniu, w którym umowa przestaje obowiązywać. Nie zostaje zatem automatycznie przedłużona.

● płatność za ubezpieczenie w ratach

Do automatyczne przedłużenia polisy nie dochodzi wówczas, gdy masz ubezpieczenie OC na raty. Jeżeli spóźnisz się z uregulowaniem kolejnej wpłaty, ochrona wygasa. Dlatego warto pilnować obowiązujących terminów albo od razu wpłacić całą kwotę.

  

A co z polisą AC?

  Podobnie jak w przypadku polisy OC, i ubezpieczenie AC nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Przy sprzedaży pojazdu, autocasco od razu wygasa – nowy właściciel nie może zatem korzystać z dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane