Pod Twoją obronę

24 maja 2018 15:48:55

Dwór w Stryszowie – Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu zaprasza na wystawę czasową „Pod Twoją obronę – rzeźba i malarstwo Zdzisława Słoniny” w dniach od 27 maja 2018 r. do 5 września 2018 r.

  

Pod Twoją obronę

  Zdzisław Słonina jest obecnie jednym z najbardziej cenionych i wyrazistych twórców ludowych w Polsce. Na jego drogę artystyczną mieli wpływ tacy artyści ludowi, jak Józef Słonina, sąsiad z czasów dzieciństwa w Bogdanówce koło Tokarni, oraz Józef Wrona. Niemały wpływ na wrażliwość artystyczną Słoniny miała także twórczość Jędrzeja Wowry. Prace artysty są od lat znane miłośnikom sztuki ludowej i przez swój charakter rozpoznawalne.

  W swych dziełach podejmuje on w głównej mierze wątki religijne, choć nie stroni także od tematyki ludowej i historycznej.

  W sobotę 26 maja 2018 o godzinie 16.00 w Muzeum – Dworze w Stryszowie odbędzie się wernisaż wystawy „Pod Twoją obronę – rzeźba i malarstwo Zdzisława Słoniny”.

  

  Główne dziedziny sztuki uprawiane przez Zdzisława Słoninę to rzeźba i malarstwo. Obie cechuje bogata i odważna kolorystyka, w której dominują czerwień, brąz, zieleń i błękit. Choć w swych pracach rzeźbiarskich artysta skupia się przede wszystkim na tematyce pasyjnej, to ważne miejsce zajmują w nich również wątki maryjne.

 Wystawa w Dworze w Stryszowie prezentuje prace (48 obrazów 10 rzeźb) o tematyce maryjnej. Pokazane na ekspozycji prace artysty obejmują rzeźbę i malarstwo na szkle. Wystawie towarzyszy katalog (44 str., 260 x 200 mm).

  

  Wystawa czynna od 27 maja do 5 września: wtorek – niedziela, 9.00-16.00

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane