DPS-y – co warto o nich wiedzieć?

12 października 2017 17:24:47

  Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować, której nie można zapewnić pomocy w miejscu zamieszkania, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej - tak stanowi polskie prawo. Ile takich placówek jest w naszym regionie i jak działają?

  

DPS-y – co warto o nich wiedzieć?

  W powiecie wadowickim od lat funkcjonuje pięć domów pomocy społecznej, które zapewniają całodobową opiekę dla ponad czterystu mieszkańców. Osoba z problemami zdrowia psychicznego, z niepełnosprawnością intelektualną, samotna lub w podeszłym wieku może w nich znaleźć miejsce do godnego życia oraz opieki.

  Dom to miejsce, w którym każdy z nas powinien znaleźć to, co jest najbardziej potrzebne do życia. Każdy Dom Pomocy Społecznej i pracujący w nim personel stara się zagwarantować swoim mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, warunki życia jak najbardziej zbliżone do tych domowych, zapewnić spokój, zrozumienie, wsparcie, poczucie godności i intymności, tak ważne dla osób, które z różnych powodów nie potrafią samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu.

  Przebywający w DPS-ach mieszkańcy mogą rozwijać swoje zainteresowania, aktywnie spędzać czas, korzystać z dóbr kultury, uczestniczyć w życiu religijnym, nawiązywać przyjaźnie z osobami z najbliższego środowiska oraz osobami z innych Domów. W tym celu placówki współpracują ze sobą, organizując imprezy kulturalno-rozrywkowe, sportowe czy religijne. Takie spotkania niosą ze sobą radość, relaks, wywołują uśmiech na twarzach mieszkańców. Chętni mogą doskonalić swoje umiejętności lub odkrywać nowe talenty, np. plastyczne, wikliniarskie, stolarskie, poprzez udział w terapii zajęciowej. Z kolei dla wymagających rehabilitacji leczniczej oraz osób chcących zachować jak najdłużej sprawność fizyczną realizowane są zajęcia rehabilitacyjne. Personel Domów dba o zachowanie poczucia wyjątkowości każdego z mieszkańców, m.in. poprzez uroczyście  organizowane imieniny czy urodziny.

  Wszystkie DPS-y funkcjonujące w naszym powiecie zapewniają odpowiednie warunki bytowe, spełniając wymagane przepisami standardy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczone są jedno-, dwu- i trzyosobowe pokoje, podręczne kuchenki i pralnie, łazienki przystosowane do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, świetlice, gdzie w towarzystwie innych można miło spędzić czas.
Na terenie placówek działają też gabinety pielęgniarskie, gdzie świadczona jest doraźna pomoc medyczna. Są i kaplice, w których odbywają się msze święte i nabożeństwa.

  Życie w Domach Pomocy Społecznej toczy się zwykłym torem, tak jak życie każdego z nas. Radości i sukcesy przeplatają się ze smutkiem. Rodzą się nowe cele i nadzieje. Czasami trzeba kogoś pożegnać, innym razem pomóc w aklimatyzacji do nowych warunków życiowych. To właśnie te placówki niwelują bariery dzielące osoby z różnymi potrzebami od pozostałych członków naszego społeczeństwa. Tutaj ludzie potrzebujący szczególnej empatii i wsparcia odnajdują swój dom, a ludzie niosący im pomoc stają się ich drugą rodziną.

  

  Wszystkich zainteresowanych działalnością DPS-ów w naszym powiecie, zachęcamy do kontaktu z placówkami.

  

Dane kontaktowe jednostek pomocy społecznej funkcjonujących na terenie powiatu wadowickiego:

  

  Dom Pomocy Społecznej w Wadowicach, ul. Parkowa 1 – tel. 33 823-34-91 (Dom aktualnie posiada wolne miejsca), e-mail:

  

  Dom Pomocy Społecznej im. św. O.R. Kalinowskiego w Wadowicach, ul. Pułaskiego 5 –
tel. 33 873-13-00, e-mail:

  

Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Izdebniku – tel. 33 876-32-22,
e-mail:

  

Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny
z Nazaretu Prowincja Krakowska w Wadowicach, ul. Lwowska 31 - tel. 33 873-85-98,
e-mail:

  

Dom Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Zebrzydowicach, Zebrzydowice 1 – tel. 33 876-65-08,  e-mail:

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane