Wyrwani z otchłani niepamięci

14 maja 2018 12:08:04

  Słowa przewodnika oprowadzającego nas po Muzeum Katyńskim w Warszawie stały się mottem działań, które realizujemy od września 2017 roku i na długo pozostaną w naszej pamięci.

  

Wyrwani z otchłani niepamięci

  Przypomnę, iż pracujemy nad projektem „Poznajemy bohaterów – śladami żołnierzy niezłomnych” finansowanym przez Fundację PZU. Do tej pory poznawaliśmy sylwetki żołnierzy niezłomnych poprzez źródła historyczne pisane. Teraz nadszedł czas na spotkania z historią w praktyce.

  W tym celu wybraliśmy się  w dniach 25-27 kwietnia br. na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedziliśmy tworzące się jeszcze cały czas Muzeum Żołnierzy Wyklętych, mieszczące się w dawnym więzieniu na Mokotowie, Muzeum Katyńskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego. Odwiedziliśmy Stare Powązki oraz Powązki Wojskowe. Niektórzy, szczególnie harcerze z klas trzecich gimnazjum będący po lekturze książki A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, ze wzruszeniem stali nad grobami Zośki, Rudego i Alka.

  W wielu miejscach pamięci zapaliliśmy symboliczne znicze, aby oddać hołd bohaterom, a Anastazja zostawiła nawet na grobie Janka Bytnara swoją chustę harcerską. Widzieliśmy również Grób Nieznanego Żołnierza i akurat mieliśmy szczęście zobaczyć zmianę warty. Byliśmy w Łazienkach, zwiedzaliśmy Stare Miasto. Wrażenie zrobił na nas Pomnik Małego Powstańca. Atmosfera wyjazdu trzydniowego była bardzo poważna, naukowa i patriotyczna. Tak ocenia wycieczkę jedna z  uczestniczek:

„Wycieczka do Warszawy śladami żołnierzy niezłomnych była dla mnie naprawdę wstrząsającym przeżyciem. Poznałam historie ludzi, które zawierały w sobie tyle patriotyzmu. Dziś u młodych ludzi ze świeczką można by go szukać. Brutalność ówczesnego świata uderzyła we mnie z całą mocą. A męstwo, odwaga i wiara, jaką wykazywali się bohaterowie niezłomni , są godne naśladowania i przetrwania w naszej pamięci. Ten wyjazd uświadomił mi, jak ważna jest pamięć o przeszłości i jej bohaterach”.

  9 maja br. zrealizowaliśmy kolejne zadanie wynikające z założeń projektu. Odwiedziliśmy Muzeum Auschwitz – Birkenau, gdzie braliśmy udział w trzygodzinnych warsztatach dotyczących ruchu oporu na terenie obozu i ucieczek z tego strasznego miejsca. Jednym z więźniów, który współtworzył ruch oporu w Auschwitz, był nasz bohater – żołnierz niezłomny – Witold Pilecki. To właśnie on jako jeden z nielicznych, którym się udało, uciekł z tego miejsca kaźni. Bogate informacje o życiu obozowym i niesamowite historie przymusowych mieszkańców obozu koncentracyjnego na długo pozostaną w naszej pamięci.

Opracowanie:

Małgorzata Herzyk, Zbigniew Herzyk,

Teresa Kędzior, Joanna Szymańska

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane