My, Romowie z Wadowic

26 sierpnia 2018 14:42:05

  W Zaułku Mieszczańskim, przy ul. Krakowskiej w Wadowicach już po raz trzeci i ostatni zarazem w tym roku odbyło się plenerowe spotkanie „My, Romowie z Wadowic”. Piknik romski zorganizowany został przez Stowarzyszenie Romów w Wadowicach "Cierchenia" wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wadowickiej, przy współudziale Urzędu Miejskiego w Wadowicach.

  

My, Romowie z Wadowic

  Romowie, zwani Cyganami pochodzą z Połwyspu Indyjskiego. Pierwsze historyczne ślady obecności Romów w Europie pochodzą z XIV wieku właśnie z rejonu Bałkanów. Na ziemiach polskich Romowie pojawili się ok. 1500 roku, po prześladowaniach w Niemczech.

  Starsi mieszkańcy Wadowic pamiętają zapewne koczujące nad Skawą pełne życia cygańskie tabory, które stacjonowały tam od wiosny do późnej jesieni. w okresie zimowym Cyganie znajdowali schronienie u osób życzliwych. Dolina Skawy była schronieniem dla tutejszych Romów od Suchej Beskidzkiej po Zator.

- Za papiernią, przy Skawie mieszkały nasze rodziny: Kwiatkowskich, Majewskich i Buriańskich.  Jako pierwsza, w 1964 roku, zamieszkała na stałe w mieście, w nieistniejącym już domu Huppertowej  na plantach,  5 osobowa rodzina  ciotki Anny Buriańskiej. Zimą mieszkaliśmy tam w zasadzie wszyscy, a z wiosną wracaliśmy pod namioty i do wozu nad Skawę - wspominają Romowie.

  

  

  Obecne  drugie i trzecie pokolenie wadowickich Romów, to z dziećmi blisko 110 osób, czyli zaledwie 0,5% mieszkańców Wadowic. Mimo tylu lat wspólnego, sąsiedzkiego zamieszkiwania, Romowie odczuwają niechęć, czy uprzedzenia. dlatego trzy lata temu powstało Stowarzyszenie Romów w Wadowicach „Cierchenia”, które w założeniu ma być pomostem między obiema społecznościami oraz ma przybliżać kulturę i zwyczaje Romów.

  Jednym z takich działań są Plenerowe Spotkania „My. Romowie z Wadowic”, organizowane przez Stowarzyszenie Romów w Wadowicach "Cierchenia" wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wadowickiej, przy współudziale Urzędu Miejskiego w Wadowicach.

  W sobotę, 25 sierpnia br. przed Czytelnią Mieszczańską przy ul. Krakowskiej w Wadowicach odbyło się trzecie, ostatnie w tym roku takie spotkanie. Uliczny Piknik Romski przyciągnął wielu mieszkańców Wadowic, którzy mogli zapoznać się z kulturą i romskimi tradycjami, a także uczestniczyć we wspólnej zabawie.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane