Artykuł archiwalny

Poseł Arkadiusz Mularczyk w Andrychowie

6 maja 2018 00:20:32

  Należne Polsce reparacje wojenne, to główny temat spotkania posła Arkadiusza Mularczyka z mieszkańcami Andrychowa. Spotkanie z małopolskim parlamentarzystą Prawa i Sprawiedliwości wpisuje się w cykl spotkań, organizowanych w całym kraju przez tą partię z udziałem mieszkańców.

  

Poseł Arkadiusz Mularczyk w Andrychowie

  W sobotnie popołudnie 5 maja br. w Klubie Osiedlowym Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej odbyło się spotkanie posła na Sejm RP Arkadiusza Mularczyka z Prawa i Sprawiedliwości z mieszkańcami Andrychowa. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z naszego powiatu: posłanka Ewa Filipiak oraz prowadzący spotkanie poseł Marek Polak, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego Filip Kaczyński oraz Rafał Stuglik oraz radni powiatowi Bożena Flasz, Adam Kubik oraz Franciszek Penkala. Na uwagę zasługuje liczna obecność polskich oraz polskojęzycznych mediów.

  Poseł Arkadiusz Mularczyk jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Stąd głównym tematem spotkania były reparacje wojenne, których Polska dotąd nie otrzymała.

  Zdaniem parlamentarzysty Polska, która nie otrzymała wojennych odszkodowań od Niemiec, na reparacje wojenne ma szansę, chociaż, jak przyznał, jest to sprawa dosyć skomplikowana.

  

  

  Polska poniosła ogromne straty materialne i osobowe w wyniku II wojny światowej. Według powojennych wyliczeń, przeliczając na obecny kurs dolara, wyliczone wówczas straty sięgają ponad 800 miliardów dolarów. A nie są to wszystkie podliczone straty. Przed II wojną światową liczba ludności w Rzeczypospolitej wynosiła 35 mln osób, po wojnie było ich 23 mln. Poseł wskazywał też na utracony potencjał gospodarczy w wyniku działań II wojny światowej.

  Sprawa reparacji wojennych była przez dziesiątki lat była zamiatana pod dywan. Dopiero obecna ekipa rządowo-parlamentarna rozpoczęła prace nad oszacowaniem ogromu krzywd wyrządzonych przez Niemcy narodowi polskiemu.

  Oprócz spraw reparacji wojennych przybyli mieszkańcy poruszyli tematy m.in. funkcjonowania programu 500+, czy pośrednictwa w sprzedaży węgla.

{{gallery_44719}}

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Ostanio dodane