Burmistrz zrobi porządek

9 czerwca 2018 08:43:51

  Burmistrz Wadowic zapowiedział rozprawienie się z wszechobecnymi, chaotycznymi  reklamami, szpecącymi gminny krajobraz. Niestety, ograniczenia uderzą w nadchodzącą samorządową kampanię wyborczą i ograniczą prezentację konkurentów dra Mateusza Klinowskiego.

  

Burmistrz zrobi porządek

  Od trzech lat obowiązuje ustawa krajobrazowa, która daje możliwość lokalnym samorządom opanowania reklamowego chaosu. Przepisy ustawy definiują m.in. pojęcie reklamy i szyldu oraz krajobrazu. Wprowadzają także kary za nielegalne banery oraz możliwość pobierania przez samorządy opłat za umieszczanie reklam.

   

  Po trzech latach rządzenia w Wadowicach w temacie reklam obudził się burmistrz dr Mateusz Klinowski, który zapowiedział wprowadzenie uchwały krajobrazowej w lipcu br., a więc tuż przed rozpoczynającą się kampanią wyborczą do samorządów.

   

  Temat uporządkowania chaosu reklamowego, zwłaszcza na terenie miasta, jest jak najbardziej słuszny i wymaga podjęcia stosownych działań przez władze gminy. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Reklamowe ograniczenia, co pokazują przykłady innych miast,  uderzą w prawa własności właścicieli posesji oraz utrudnią przedsiębiorcom prowadzenie działalności reklamowej.

  Niewątpliwie nowe regulacje ograniczą także swobodę prowadzenia kampanii wyborczej w nadchodzących wyborach samorządowych.

  Na dodatek nowe przepisy nie będą dotyczyć lokalizowania reklam na nieruchomościach będących w posiadaniu gminy Wadowice i jej jednostek organizacyjnych tablic i urządzeń reklamowych promujących wydarzenia organizowane przez miasto i gminę Wadowice, pod jej patronatem lub przy jej współudziale, w szczególności artystyczno-rozrywkowe, sportowe, promujące lub informacyjne. Burmistrz będzie wiec mógł swobodnie się prezentować, bez ograniczeń dotyczących pozostałych kandydatów, w ramach organizowanych imprez.

   

  Czyżby więc ograniczenie swobody reklamowej, w tym ograniczenie umieszczania banerów na płotach, dla dr. Mateusza Klinowskiego było kluczem do zwycięstwa w nadchodzącej bitwie o magistrat?

   

  Burmistrz Wadowic już ma przewagę dzięki wysyłaniu do mieszkańców propagandowego biuletynu, który w tysiącach egzemplarzy z magistratu trafia do wszystkich mieszkań. Jeśli na to nałożymy ograniczenia prezentacji na banerach innych kandydatów, o równych szansach w kampanii wyborczej nie ma co marzyć.

   Z tych względów Rada Miejska powinna wyznaczyć termin wejścia w życie Uchwały Krajobrazowej dla Gminy Wadowice na okres po tegorocznych wyborach samorządowych. Ale czy radni staną na wysokości zadania?

   

Więcej o projekcie Uchwały Krajobrazowej >>tutaj.

(Grafika UM Wadowice)

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane