Artykuł archiwalny

Otwarli koronę zapory

11 października 2015 11:24:44

W sobotę, 10 października otwarto uroczyście budowaną przez 30 lat zaporę w Świnnej Porębie. Otwarto jedynie koronę zapory, do napełniania zbiornika wodą pozostała jeszcze długa droga.

Otwarli koronę zapory

  Plany otwarcia zapory wzbudziły liczne kontrowersje wśród mieszkańców powiatów wadowickiego i suskiego. Jak można otwierać niedokończoną inwestycję? - pytali zdziwieni.

 

  W sobotę, 10 października mimo protestów otwarto jednak kolejny element hydrologiczny zbiornika, czyli samą koronę zapory. Wstęgę przecinała m.in. wiceminister środowiska, a zarazem poseł Platformy Obywatelskiej z naszego okręgu Dorota Niedziela, dlatego wielu obserwatorów uznało to sobotnie wydarzenie jako element kampanii wyborczej. Do Sejmu kandyduje także Stefan Sawicki - zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jednak on wstęgi nie przecinał.

 

 

  Otwarcie korony zapory nie skutkuje rozpoczęciem zalewania zbiornika. Do tego potrzeba jeszcze około 73 mln złotych, które mają zostać wydane na zabezpieczenie osuwisk i budowę trzech nowych dróg. Dodatkowo na dnie przyszłego zbiornika mieszka jeszcze jedna rodzina, którą trzeba wysiedlić, aby rozpocząć zalewanie przyszłego jeziora.

 

  Podczas sobotniego otwarcia zapory doszło do zgrzytu między posłami Platformy Obywatelskiej i rzecznikiem RZGW w Krakowie Konradem Myślikiem, a kandydującymi do Sejmu z listy KWW Kukiz'15 Józefem Brynkusem i Adą Karcz-Zielińską. Kandydaci postanowili zwrócić uwagę zebranych na brak pieniędzy na dokończenie ważnych dróg, stabilizację osuwisk i projekty dotyczące zagospodarowania terenów wokół zbiornika. W tym celu przywieźli ze sobą transparent o treści "Pytamy: Gdzie pieniądze na dokończenie zapory?".

 

  Krytyczne zdanie kandydatów z KWW Kukiz'15 nie jest osamotnione. W ostatni piątek także poseł na Sejm RP Filip Kaczyński (PiS) w zapytaniu poselskim złożonym do ministra środowiska nazwał kuriozalnym otwieranie niedokończonego zbiornika.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Ostanio dodane