Pamiętajmy o Żołnierzach Niezłomnych

12 marca 2018 17:43:33

  W niedzielę, 11 marca Klub Gazety Polskiej w Wadowicach oraz radny Województwa Małopolskiego Filip Kaczyński zorganizowali spotkanie z Leszkiem Żebrowskim z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Pamiętajmy o Żołnierzach Niezłomnych

  Gościem niedzielnego spotkania w Auli Domu Rekolekcyjnego Ojców Karmelitów w Wadowicach był Leszek Żebrowski - historyk, publicysta, autor wielu książek o tematyce historycznej, m.in. "W szponach czerwonych. Komunizm i (post)komunizm w Polsce po 1944 r."

 
  Leszek Żebrowski opowiadał o zakłamywaniu historii, oczernianiu i opluwaniu Żołnierzy Niezłomnych, które trwało przez okres komuny i trwa niestety także i dzisiaj:
- Żołnierze Wyklęci nie obronią się, nie wyjdą z tych grobów, z tych jam, w których są pochowani i nie będą się bronić. Jeśli my za nich tego nie zrobimy, to wszyscy będziemy winni, winni także jakiegoś współudziału w tej zbrodni, której na nich popełniono.

  Dlatego jak mówił Leszek Żebrowski należy walczyć o prawdę, przekazywać prawdziwą historię młodemu pokoleniu. Niedzielny gość tłumaczył także skąd wzięło się określenie Żołnierze Wyklęci:
- Wykląć w języku polskim ma określone znaczenie. To słowo mówi o tym, że kogoś wypędzamy, odrzucamy, złorzeczymy tym ludziom. To jest właśnie to co ich spotkało wtedy i co ich spotyka cały czas. Stąd się wzięło pojęcie Żołnierze Wyklęci.

  Tego dla bohaterów tamtych czasów chcieli komuniści. Nie wystarczyło im, aby zostali zapomniani, dlatego jak mówił przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Wadowicach, radny małopolskiego sejmiku Filip Kaczyński po wybudowaniu nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach należy przekopać dziedziniec ówczesnego Urzędu Bezpieczeństwa w poszukiwaniu doczesnych szczątków Żołnierzy Niezłomnych z terenu powiatu wadowickiego:
- Pamiętamy o naszej wadowickiej "Łączce" i o pochowanych tam według relacji świadków Wyklętych, m. in. poruczniku Mieczysławie Wądolnym ps. "Mściciel" - mówił Filip Kaczyński, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Wadowicach.

  Leszek Żebrowski - ur. 1955 r., historyk, publicysta, wybitny znawca tematyki Narodowych Sił Zbrojnych i podziemia antykomunistycznego. Syn oficera SZP, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej oraz więźnia politycznego Franciszka Żebrowskiego. W latach 90-tych pracował w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na stanowisku naczelnika komórki weryfikacji. Był jednym z najskuteczniejszych weryfikatorów dekomunizujących środowisko, gdyż udających kombatantów było więcej niż wszystkich polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Autor wielu książek o tematyce historycznej. Publicysta m.in. "Naszego Dziennika", "Naszej Polski", portalu internetowego pch24.pl oraz prasy polonijnej.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane