Czytomania 2018 I

Andrychów zaświeci się na niebiesko

16 kwietnia 2018 23:33:53

  19 kwietnia ulicami Andrychowa przejdzie pierwszy w historii miasta tego typu marsz. Kwiecień to Międzynarodowy Miesiąc Autyzmu w większych miastach w Polski organizowane są tego typu akcje tym razem także w Andrychowie. 

  

Andrychów zaświeci się na niebiesko

  Andrychów Zaświeci się na Niebiesko - 19 kwietnia ulicami Andrychowa przejdzie pierwszy w historii miasta tego typu marsz. Kwiecień to Międzynarodowy Miesiąc Autyzmu w większych miastach w Polski organizowane są tego typu akcje tym razem także w Andrychowie.

  Marsz Andrychów Zaświeci na Niebiesko, odbędzie się 19 kwietnia br. ulicami Andrychowa. Członkowie komitetu na czele z Patrycją Kołodziejczyk szefową komitetu oraz pomysłodawczynią wydarzenia, informują, że jest to akcja skierowana do wszystkich mieszkańców Andrychowa, szkół przedszkoli a także palcówek zajmujących się tego typu schorzeniem z całego powiatu.

- Odbyliśmy szereg spotkań z dyrektorami szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Andrychowa i Wadowic przyniosło to pożądany skutek. Placówki wykazały swoje zaangażowanie i podczas ostatnich tygodni odbywały się zajęcia edukacyjne związane z poszerzaniem wiedzy uczniów na temat autyzmu. To wielki krok w stronę świadomości młodego pokolenia, bo tylko tego typu działania mogą być skuteczne - mówi Patrycja Kołodziejczyk organizatorka marszu. Marsz rozpocznie się o godzinie 9.30 i przejdzie ulicą Rynek przez andrychowskie planty ponownie ulica Rynek w stronę Placu Mickiewicza wzdłuż ulicy Krakowskiej a następnie zakończy się w Miejskim Domu Kultury na ulicy Szewskiej.

Tam natomiast odbędzie się integracyjna zabawa uczestników marszu wraz z poczęstunkiem.

  

Organizatorzy zaprosili na marsz wszystkie szkoły z terenu Andrychowa i Wadowic a także liczne organizacje oraz stowarzyszenia zajmujące się wsparciem oraz pomocą skierowaną do dzieci autystycznych a także osoby z innym rodzajem niepełnosprawności.

- Nie zamykamy się tylko w obrębie autyzmu .Jesteśmy otwarci dla wszystkich , bo nasza działalność skierowana jest  do wszystkich potrzebujących. Komitet Otwórzmy Drzwi na Świat chce integrować osoby z różnymi schorzeniami. Podstawowym jednak celem jest bezpośrednie wsparcie i pomoc skierowana do rodziców oraz edukacja wczesnoszkolna wśród dzieci i młodzieży - mówią członkowie Otwórzmy Drzwi na Świat.

  Do uczestnictwa w marszu zaproszono również dzieci zdrowe oraz rodziców w celu integracji a także uświadomienia problemu dotyczącego tej formy niepełnosprawności, jakim jest autyzm.

  Komitet w swoich założeniach zorganizował dla dzieci szkolnych oraz przedszkoli konkurs plastyczny skierowany do klas od ,,0’’ do ,,V’’ w którym dzieci przedstawiły swoje odczucia związane z tym stadium niepełnosprawności.

  Wpłynęło łącznie 191 prac ze wszystkich szkół z terenu Gminy Andrychów. Wszystkie prace były niesamowite , jury miało bardzo trudne zadanie .W efekcie przyznaliśmy 5 nagród głównych i 39 nagród wyróżniających. Prace te będzie można podziwiać  w holu urzędu miejskiego w Andrychowie już od 18 kwietnia .

  

  Sam marsz będzie zabezpieczony przez odpowiednie służby miejskie na całej trasie a także podczas przejścia dla pieszych w ciągu drogi krajowej. Uczestniczyć w nim będą również osoby i instytucje związane z organizatorami marszu. Takie jak Stanica Hucuł z Sułkowic, którą reprezentować będzie grupa jazdy konnej.

  

  Organizatorzy zwracają się do uczestników oraz rodziców z prośbą o odpowiadającemu wydarzeniu ubiór dzieci, które będą uczestniczyć w marszu tak, aby w ramach możliwości dominującym kolorem był kolor niebieski, który jest związany z tym wydarzeniem na całym świecie.

  

Komitet Otwórzmy Drzwi na Świat składa podziękowania wszystkim firmom i instytucjom, które w jakikolwiek sposób dołożyły swoją cegiełkę do organizacji wydarzenia.

Urząd Miejski w Andrychowie

Czarny Groń

Mini Zoo Inwałd

Inwałd Park- Warownia

Stanica Hucuł

  

Jesteście Wielcy ….Wasze zaangażowanie w sprawę jest czymś więcej niż tylko okazaną pomocą.  Jest iskierką nadziei dla tych wszystkich, którym niejednokrotnie wydaję się, że o nich zapomniano. Dziś udowodniliście, że swoja empatią  możecie sprawić radość.

  

Marsz Andrychów Zaświeci na Niebiesko, jako wydarzenie objętym patronatem Burmistrza Miasta Andrychowa

   

 

Program skierowany  dla przedszkoli

i szkół podstawowych klas 1-5  

  

  Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem. Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tego zaburzenia i uwrażliwienie innych na problemy dotkniętych nim osób i ich rodzin.

 Bądź w tym dniu na Niebiesko!

Chcielibyśmy by tego dnia w akcie solidaryzmu z osobami cierpiącymi na autyzm wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola „zaświecili na niebiesko” ubierając się na ten kolor.

Prosimy Państwa również o ;

- Pomoc w przygotowaniu transparentów z pozytywnymi hasłami np. „Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem”, „Zrozumienie dla autyzmu nie wymaga altruizmu”

-Wykazaniu pomocy wobec przygotowań dzieci pod względem ubioru < liczymy bardzo na pomysłowość,wyobraźnię >

-Pomoc w ogłoszeniu konkursu pt. Autyzm -jak go widzisz ? <skierowany do szkół podstawowych>

-Pomoc w zapoznaniu dzieci z piosenka pt. Wielka siła .

Chcielibyśmy by podczas marszu refren tej piosenki wykonany był wspólnie !!!

Plan trasy

- Zbiórka uczestników marszu pod Urzędem Miasta i Gminy w Andrychowie ul.Rynek 15

- Rozdanie balonów uczestnikom przemarszu.

- Rozpoczęcie obchodów godz. 9.30

  

 Przemarsz trasą pokazaną na mapce:

 

 - Godzina 10.30

Zakończenie marszu pod  Domem Kultury i Wypoczynku w Andrychowie  ul.Szewska 7

-Godzina 10.30-10.45 Chwila przerwy

W tym czasie kawa ,herbata .

-Godzina 10.45

Rozpoczęcie zabawy z udziałem Kapeli Góralskiej ,która zagra ,zaśpiewa w tym dniu dla dzieci .

-Godzina 12.00

Dalszy ciąg zabaw

- Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

- Rozdanie nagród laureatom

- Podziękowanie za przybycie wszystkim uczestnikom

     

Zakończenie Marszu ok. 12.30

 

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane