Powstaje ogromny mural dla Niepodległej

7 maja 2018 22:10:44

  To będzie potężne dzieło. Na 238 metrach kwadratowych powstaje mural, który ma upamiętnić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiat Wadowicki projekt ten realizuje wspólnie ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Gdańsku.

  

Powstaje ogromny mural dla Niepodległej

  Przez siedem dni grupa studentów pod okiem Marcina Kowalika będzie malowała patriotyczny mural. Malowidło powstaje na ścianie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pułaskiego w Wadowicach. Ze ściany tej jeszcze do niedawna warstwami odchodził tynk. Teraz będzie przypominała wszystkim o jakże wyjątkowym dla naszego kraju jubileuszu.

- Będzie to obraz wyjątkowy, podobnie jak rocznica, którą ma on upamiętnić. Powiat Wadowicki dla Niepodległej – to hasło, które będzie nam w tym roku towarzyszyć i ono też znajdzie się na tej ścianie. Więcej szczegółów do końca nie zdradzę. Mam nadzieję, że efekt końcowy wszystkim się spodoba – mówi Bartosz Kaliński, starosta wadowicki.

  To właśnie starosta chciał, aby tak ważną dla Polski rocznicę uwiecznić muralem. Niestety koszt malowidła wraz z projektem na tak potężnej ścianie był kosmicznie drogi. Wśród nadesłanych ofert oscylował on w granicach 50 tysięcy złotych.
- Dlatego też postanowiliśmy zwrócić się do ASP w Krakowie i zapytać czy któryś z wykładowców w ramach zajęć, zaliczeń czy pleneru ze studentami nie podjąłby się tego zadania. Czekaliśmy, czekaliśmy, aż zgłosił się pan Marcin Kowalik - wyjaśnia Bartosz Kaliński.
  Marcin Kowalik jest artystą malarzem, absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Na co dzień zajmuje się malarstwem, pracą na uczelni i opieką artystyczną. Uczestniczył w ponad 50 wystawach w Polsce i na świecie (m.in. Hamburgu, Lipsku, Düsseldorfie, Berlinie, Dublinie, Knoxville, Warszawie i Krakowie). Jego prace można oglądać się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Clifford Chance Collection i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa, laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego „ARS quaerendi” i fundatorem stypendium „Wiara w Malarstwo” skierowanego dla uczniów ostatnich klas jego rodzimego Liceum Plastycznego w Zamościu. ​Od 2014 roku prowadzi projekt artystyczno-terapełtyczny​ "Obraz w pigułce" skierowany do Szpitali Dziecięcych.
- Mieliśmy już zaplanowany plener w Zakopanem, ale spodobał mi się pomysł powiatu. Wszystko tu zagrało, to że Wadowice, to że ściana Domu Pomocy Społecznej oraz to z jakiej okazji ma powstać mural. I oto jesteśmy, łącznie w projekcie weźmie udział około trzydziestu studentów - opowiada Marcin Kowalik.
  Powiat pokrywa m.in. koszt farb oraz zapewnia nocleg studentom w Domu Na Górce u o. Karmelitów jak również wynagrodzenie dla artysty.
  Mural ma być gotowy do piątku 11 maja i będzie cieszył oko wszystkich przechodniów. I kto wie, może wielu mieszkańców Wadowic odkryje ulicę Pułaskiego na nowo.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane