Wizyta w Dolinie Karpia

5 września 2018 15:44:15

  Stowarzyszenie Dolina Karpia z Lokalnymi Grupami Działania zorganizowały wizytę studyjną po wybranych obiektach Ekomuzeum Doliny Karpia. Wizyta przeznaczona była dla mieszkańców tego obszaru oraz dla osób zainteresowanych tą tematyką.

  

Wizyta w Dolinie Karpia

  Wizyta studyjna po obiektach Ekomuzeum Doliny Karpia oraz obiektach użytkowników i potencjalnych użytkowników znaku promocyjnego Dolina Karpia została zrealizowana w ramach współpracy między Stowarzyszeniem Dolina Karpia a Lokalną Grupą Działania Dolina Soły oraz Lokalną Grupą Działania Wadoviana w ramach projektu Wykorzystanie zasobów lokalnych szansą na rozwój Małopolski Zachodniej w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Krajowej sieci obszarów wiejskich.

  Dyrektor Stowarzyszenia Dolina Karpia Anna Świątek oprowadziła 50 osobową grupę po obiektach Doliny Karpia, które posiadają znak Marki Lokalnej Dolina Karpia albo złożyły wniosek na tę markę lub są potencjalnymi kandydatami do tej marki.

    

  Pierwszym producentem, który zaprezentował swoje wyroby był Franciszek Sałaciak właściciel Przetwórni Skarby Doliny Karpia spółka z o.o. który jest prezesem Stowarzyszenia Dolina Karpia

  Firma posiada znak marki lokalnej Dolina Karpia na karpia wędzonego oraz szesć produktów w zalewach: karp w zalewie pomidorowej, karp w zalewie octu jabłkowego, karp w zalewie octowej, fileciki karpiowe w zalewie, fileciki karpiowe w zalewie pomidorowej, fileciki karpiowe w zalewie jabłkowej. W czasie prezentacji można było spróbować każdego z tych specjałów

 

  Galeria Sztuki Bałysówka  to miejsce spotkań twórców, miłośników sztuki i artystycznie uzdolnionej młodzieży. Pani Mira Sabatowicz organizuje tam wystawy dzieł sztuki organizuje liczne warsztaty, plenery malarskie i spotkania rzeźbiarskie. Wokół Bałysówki powstał ogród rzeźby polskiej. We wnętrzu są wystawione prace malarskie, grafika, ceramika, szkło i rękodzieło artystyczne. Celem Bałysówki jest uwrażliwiać na sztukę, wychowywać dla sztuki, umożliwić wymianę dóbr. 

  Galeria Sztuki Bałysówka, to potencjalny użytkownik znaku promocyjnego Dolina Karpia. Dla uczestników był przygotowany poczęstunek z plackiem drożdżowym w roli głównej.

  Obiektem Ekomuzeum Doliny Karpia jest Spływ Galerem Wisłą na trasie Łączany - Spytkowice. Statek to pomniejszona replika statku rzecznego, jaki wykorzystywali flisacy w Łączanach w XIX wieku. W czasie rejsu delektując się pysznie wysmażonym karpiem w panierce mogliśmy podziwiać walory krajobrazowe i przyrodnicze Wisły oraz kanału Małopolskiego a przewodnik opowiadał o galernictwie i historii okolicy. Galarem sterowali Mateusz Sowa oraz medalista Polski w kajakarstwie Marek Miśkewicz.

  Gospodarstwa agroturystyczne "Na rozstajach" oraz "Zwierzyniec nad Wisłą" to malownicze miejsca w miejscowości Lipowa dla okazjonalnych spotkań, imprez i plenerów. Są to oazy spokoju i wymarzonej ciszy. Można tam podziwiać zwierzęta takie jak lama,osioł, kucyk i wiele innych.Jest to efekt 30 -letniej pracy pańtwa Marii i Franciszka Działowych którzy po arwnej opowieści o historii powstania tego miejsca poczęstowali nas prażonymi ziemniakami z kurczakiem.

 

  Restauracja Revel w Zatorze została otwarta w maju 2006 roku i jest firmą rodzinną a specjalizuje się w kuchni włoskiej i polskiej.

  Rvel posiada znak marki lokalnej na produkty takie jak: Sernik Revel oraz chleb Revel a także na menu restauracji.

  W restauracji wraz z Ewą Wachowicz degustowaliśmy pizzę z karpiem a w sklepie, który znajduje się powyżej restauracji można było zakupić pyszny firmowy chleb oraz produkty regionalne.

  Cukiernia Urbańscy w Zatorze to potencjalny użytkownik znaku promocyjnego Dolina Karpia. Firma ma 30 letnią tradycję. Produkuje słodycze typu karmelki, lody ciasta, torty oraz wafle.

  Promuje obecnie krówkę zatorską, której proces produkcji mogliśmy oglądać w czasie wizyty a popijając kawę kroiliśmy ręcznie pasy krówkowe i pakowaliśmy. Na zakończenie wizyty firma przygotowała dla każdego uczestnika warsztatów słodki upominek.

  Następnym punktem programu była wycieczka przyrodnicza po największych stawach karpiowych, którą prowadzili członkowie Towarzystwa na rzecz Ziemi. Ten obiekt podziwialiśmy spacerując między stawami. Przez lornetki podglądaliśmy życie zwierząt i ptaków.


  Ostatnim zwiedzanym obiektem Ekomuzeum Doliny Karpia był resort MOLO w Osieku. jest to kompleks hotelowo-restauracyjno-rekracyjny. Idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

  Restauracja poczęstowała nas obiadem a po nim  obejrzeliśmy pokaz przygotowania potraw z wykorzystaniem produktow lokalnych Doliny Karpia. Pokaz prowadziła Ewa Wachowicz oraz Marcin Polus.

   

  Stowarzyszenie Dolina Karpia i Lokalna Grupa Działania Dolina Soły oraz Lokalna Grupa Działania Wadoviana realizują program w czasie, którego przyznają Znak Marki Lokalnej Dolina Karpia. Nadaje się go producentom, którzy mają produkty lub usługi nawiązujące do stylistyki obszaru Dolina Karpia.

  Stowarzyszenie Dolina Karpia ma swoją kapitułę w skład, której wchodzą Dyrektor biura Anna Świątek przewodniczący, Prezes Zarządu Franciszek Sałaciak , Ewa Wachowicz, producentka i dziennikarka telewizyjna, Gabriela Krokowska Olga Gałek twórca metody budowania marki lokalnej, Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych, prof. Ewa Cieślik - Kierownik Katedry Technologii Gastronomicznej i Konsumpcji Uniwersytetu Rolniczego, Renata Wróbel - dyrektor hali MAKRO w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej oraz Marcin Polus - Prezes Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Pan Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego objął ponadto Patronat honorowy nad działaniami związanymi z wdrożeniem i promocją marki lokalnej Dolina Karpia. 

     

  Znak marki lokalnej Dolina Karpia jest znakiem chronionym zarejestrowanym w urzędzie patentowym.

  Firmy naszego regionu składające wnioski o przyznanie tego znaku muszą wykazać i spełnić wiele kryteriów np.: przyjazną jakość produktu dla środowiska oraz dla klienta a także jego związek z Regionem. Wnioski sprawdza kapituła i po stwierdzeniu ich zgodności z wymogami zatwierdza i podpisuje umowę z producentem na okres 1 roku. Po roku producenci mogą starać się o przedłużenie licencji i jesli ich produkty nadal spełniają wymogi zostaje ona przedłużona.

  Na dzień dzisiejszy ten znak posiada 11 produktów oraz jedna usługa. W tym roku nabór wniosków na ten znak zakończył się 31 sierpnia. Złożone zostało 6 wniosków, w tym większość na usługi. 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane