Literackie Wadowice - III edycja czyTOmanii

18 czerwca 2019 20:07:52

  Przez ostatnie dni było gorąco i to nie tylko za sprawą wysokich temperatur! Wadowice na trzy dni zamieniły się w literackie centrum Małopolski, a mieszkańców opanowała gorączka czytania – czyTOmania.

  

Literackie Wadowice - III edycja czyTOmanii

  Wszystko co dobre, szybko się kończy... Niestety dobiegła też końca  III edycja „czyTOmanii – Wadowickiego Festiwalu Książki”. Były to wyjątkowe chwile, spędzone w gronie znakomitych polskich pisarzy i w fantastycznej atmosferze.

  Do Wadowic przybyli znani i lubiani powieściopisarze m.in. Ałbena Grabowska i Marek Krajewski. Zaproszeni goście przybliżyli słuchaczom swoje ścieżki zawodowe, plany wydawnicze oraz opowiedzieli wiele zabawnych, ale też wzruszających historii. Nie zabrakło interesujących kąsków dla głodnych informacji o nowych powieściach i ciekawych anegdot.

  Fani Popielskiego i Mocka mieli niezwykłą okazję, by przekonać się, że matematyczne zainteresowania bohaterów są nieprzypadkowe, podobnie jak ich zamiłowanie do łaciny. Ałbena Grabowska zdradziła swoim fanom, że spełniła swoje marzenie z dzieciństwa o byciu aktorką. Podczas kręcenia adaptacji jej książek - „Stulecie Winnych”, autorka zagrała w kilku epizodach. Po spotkaniach z gośćmi „czyTOmanii” tradycyjnie już można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z ulubionym autorem i dostać autograf na książkach. Była to też chwila na zamienienie paru słów z pisarzem.

  Wadowicki Festiwal Książki, to jednak nie tylko spotkania dla dorosłych, ale także warsztaty dla dzieci i młodzieży. W ramach imprezy odbyły się m.in. zajęcia drukarskie, kaligraficzne oraz warsztaty ręcznego czerpania papieru, które od wielu lat cieszą się
w bibliotece dużym zainteresowaniem.

  Nie zabrakło też spotkań autorskich m.in. z: Anną Czerwińską-Rydel i Wiolettą Piasecką. Zaproszone pisarki nie tylko opowiedziały dzieciom o swoim dorobku i warsztacie literackim, ale także podzieliły się z młodymi słuchaczami ciekawymi anegdotami z życia sławnych Polaków np. Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina, Janusza Korczaka, a nawet Karola Wojtyły, którzy notabene są jednocześnie bohaterami ich książek. Oczywiście powszechnie wiadomo, że dzieci to jedna z najbardziej wymagających widowni, więc nie zabrakło pytań pod adresem obu pisarek m.in. o wiek i zarobki, niepowodzenia wydawnicze, a nawet sprawy rodzinne (liczba mężów, dzieci itp.)

  Dziś, kiedy oglądamy się w tył i zastanawiamy, co zostało po Czytomanii – koniecznie trzeba wymienić uśmiechnięte buzie dzieci, chwile zadumy i refleksji na twarzach dorosłych, piękne wspomnienia i ciekawe słowa, które padały z ust zaproszonych gości.

  Tegoroczna edycja zgromadziła blisko 400 uczestników. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu, który na stałe zagościł w kalendarzu kulturalnym Wadowic.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane