Strona główna » Laur dla długoletniego proboszcza parafii w Mucharzu
LUDZIE

Laur dla długoletniego proboszcza parafii w Mucharzu

Foto: UG Mucharz

Ksiądz prałat Jan Marcisz, człowiek bardzo zasłużony dla ziemi mucharskiej, doczekał się dowodu uznania za swoje liczne inicjatywy. Został uhonorowany Laurem Babiogórskim. To wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich za działalność kulturalną, edukacyjną i promowanie regionu.  

Duchowny przez dwadzieścia pięć lat był proboszczem parafii p.w. Świętego Wojciecha BM w Mucharzu, a wcześniej jej wikariuszem. W 2009 roku otrzymał tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego Jana Pawła II (nazywany potocznie prałaturą papieską). Jest to godność, którą papież przyznaje kapłanom po 65. roku życia, w uznaniu za szczególne duszpasterskie zasługi. Teraz, na wniosek wójt gminy Mucharz Renaty Galary, ks. prałat Jan Marcisz znalazł się w gronie osób wyróżnionych Laurem Babiogórskim. Nagrodę duchowny odebrał w trakcie uroczystości, która odbyła się w imponującej Sali Rycerskiej zamku w Suchej Beskidzkiej. Przy okazji kapłan wykazał się charakterystycznym dla siebie humorem i opowiedział zebranym kilka anegdot.

Jego zasługi dla gminy Mucharz i okolic trudno jest opisać w kilku zdaniach. To on wybudował świątynie w Śleszowicach i Świnnej Porębie, a następnie doprowadził do powstania tam odrębnych parafii. Rozbudował też i odnowił kaplicę w Kozińcu, a budynek tamtejszej starej szkoły zaadaptował na mieszkanie dla duszpasterza. Z jego inicjatywy powstał punkt katechetyczny w Jaszczurowej, który pełnił później funkcję kaplicy. Ks. Jan Marcisz bardzo też dbał o kościół w Mucharzu i jego otoczenie. Między innymi remontował świątynię i wybudował przy niej parking dla parafian, a w organistówce przygotował miejsce spotkań dla młodzieży. Uporządkował cmentarz i wyłożył jego alejki płytami chodnikowymi, zaś w budynku dawnej szkoły w Mucharzu utworzył parafialny ośrodek duszpastersko-charytatywny.

Prócz tego wszystkiego ks. Jan Marcisz pisał wiersze i prozę. Jest autorem wielu artykułów na temat życia w parafii oraz publikacji „Ostatnia pielgrzymka do Jana Pawła II z rodzinnych Wadowic i okolic w dniach 10-15.03.2005”. Zajmował się również działalnością charytatywną.

Edyta Łepkowska

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz