Strona główna » Makieta rekonstrukcyjna dóbr Zebrzydowskiego
WYDARZENIA

Makieta rekonstrukcyjna dóbr Zebrzydowskiego

W bezpośrednim sąsiedztwie Pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego, na Rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej postawiona została makieta rekonstrukcyjna dróżek kalwaryjskich z okresu XVII wieku. Makieta oraz Pomnik Zebrzydowskiego powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Niezależni w 400-lecie śmierci założyciela Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na Rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej można podziwiać dobra Zebrzydowskich pokazane na odlanej w brązie makiecie rekonstrukcyjnej, która przedstawia malowniczy fragment Beskidów z okresu XVII wieku.

„Powstanie Kalwarii Zebrzydowskiej zawdzięczamy Mikołajowi i Dorocie Zebrzydowskim, którzy w roku 1602 sprowadzili do Kalwarii Ojców Bernardynów. Mikołaj Zebrzydowski był Starostą Lanckorońskim, Nadwornym Hetmanem i Marszałkiem Wielkim Koronnym oraz Wojewodą Krakowskim. Pierwszą budowlą, jaka powstała na dobrach Lanckorońskich Zebrzydowskiego była Kaplica Ukrzyżowania. Dzieło budowy Kalwarii Mikołaj Zebrzydowski prowadził aż do śmierci w 1920 roku. Po nim prace kontynuował jego syn, Jan, a później wnuk Michał. Wielkim wydarzeniem było pojawienie się w Sanktuarium w 1941 roku Cudownego Obrazu Matki Bożej. Słynący licznymi Łaskami Wizerunek Bogarodzicy nadal przyciąga do Kalwarii wielu pielgrzymów.” – czytamy w umieszczonej na makiecie w kilku językach informacji.

Na makiecie rekonstrukcyjnej umieszczone zostały takie XVII-wieczne obiekty, jak

1. Zamek Zebrzydowskich w Lanckoronie.

2. Klasztor OO. Bernardynów

3. Klasztor i Szpital Bonifratrów w Zebrzydowicach

4. Grobek M. Boskiej. Wniebowzięcie

5. Brama Wschodnia

6. Domek M. Boskiej

7. Pałac Piłata. Gradusy

8. Pałac Heroda

9. II Upadek

10. III Upadek

11. Kaplica Ukrzyżowania

12. Kaplica Grobu Chrystusa

13. Most na rzece Skawinka – Cedron

W 1999 toku Kalwaria Zebrzydowska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Makieta oraz Pomnik Zebrzydowskiego powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria w 400-lecie śmierci założyciela Kalwarii Zebrzydowskiej. Autorem zarówno Pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego jak i makiety rekonstrukcyjnej jest profesor Karol Badyna.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz