Strona główna » Parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach
RELIGIE

Parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach

Obraz Matki Bożej Robotników – Patronki Solidarności nawiedzi Wadowice. Jego peregrynacja odbędzie się w dniach od 21 do 31 sierpnia br.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników ma na celu uwrażliwienie ludzi pracujących na swoje wzajemne potrzeby, a także modlitwę zawierzenia Bogu przez pośrednictwo Pani Jasnogórskiej.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności jest tradycją NSZZ „Solidarność”. Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy  została zorganizowana w 1983 roku przez ks. Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później, pielgrzymi przybyli z wielu regionów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o godne traktowanie pracowników. Każdego roku podczas Mszy św. na Jasnej Górze ikonę przejmuje region, który będzie organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy w kolejnym roku .

Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boża Solidarności. Drugi, nieco większy, trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Natomiast największy obraz związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny.

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Ludzi Pracy – patronki “Solidarności”  będzie miała miejsce w Wadowicach w dniach od 21 do 31 sierpnia 2021 roku

Wadowicki Program Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Robotników – Patronki Solidarności

21-23.08.2021 Parafia Św. Piotra

Sobota 21, godz. 17.30 – Powitanie Obrazu Matki Bożej