Strona główna » Wadowice nie tylko kremówkami stoją
TURYSTYKA

Wadowice nie tylko kremówkami stoją

Czy jest tu ktoś, komu Wadowice nie kojarzą się z papieżem i kremówkami? No właśnie. To niewielkie miasto w południowej Polsce większości Polaków kojarzy się jednoznacznie. W końcu to rodzinne miasto papieża Jana Pawła II, które stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy. Jeśli jednak nie będziemy patrzeć na nie jedynie przez pryzmat Karola Wojtyły, dojrzymy klimatyczne miasteczko z wieloma zabytkami. Co warto zobaczyć w Wadowicach?

Najważniejszy punkt w Wadowicach?

Wadowice to miasto, do którego chętnie ściągają zarówno turyści, pielgrzymi, jak i inwestorzy. Wszystko za sprawą papieża Polaka. To właśnie tu, przy ulicy Kościelnej 7, znajduje się Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Możemy sami się przekonać, jak żył i mieszkał jeden z najbardziej znanych Polaków. Muzeum dokumentuje życie i działalność kapłańską Karola Wojtyły, a także jego powiązanie z Wadowicami. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. rzeczy osobiste papieża, rękopisy, fotografie, sutanny, modlitewniki czy kopie świadectw szkolnych. Dla wielu osób zwiedzanie muzeum to nie tylko historyczna ciekawostka, ale przede wszystkim duchowe przeżycie.

Co z tymi kremówkami?

Kremówki są tak znane w Wadowicach, że moglibyśmy pomyśleć, iż to prawdziwie polski wypiek. Tak naprawdę ciastko to wytwarzane jest na wzór francuskiego deseru złożonego z trzech warstw ciasta francuskiego, przełożonego kremem lub dżemem. Oryginalnie więc kremówki pochodzą z Neapolu. Dlaczego więc kojarzymy je z Wadowicami? Wszystko za sprawą słów papieża Jana Pawła II, który podczas spotkania z mieszkańcami Wadowic 16 czerwca 1999 roku powiedział: „A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Że myśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze.” Jak się okazało, pamiętnego dnia Wojtyła wraz z grupką przyjaciół urządził konkurs, kto zje więcej kremówek. Karol zjadł „zaledwie” dziesięć, podczas gdy zwycięzca aż szesnaście. Od czasów pamiętnego wyznania każdy, kto był w rodzinnym mieście papieża, pragnął spróbować przysmaku Jana Pawła II.

Co warto jeszcze zobaczyć?

Niektórzy myślą, że na domu papieża i kremówkach kończą się atrakcje Wadowic. Jednak to dopiero początek. Miłośnicy zabytków z pewnością powinni odwiedzić Bazylikę Ofiarowania NMP z XVIII wieku.  Prezbiterium kościoła pochodzi z XV wieku i jest nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Sam kościół po licznych pożarach został odbudowany w stylu późnobarokowym. Nawy i kaplice kościoła pokryte są polichromią, a dekoracje są dziełem dwóch krakowskich artystek.

Kolejny na liście jest Klasztor Ojców Karmelitów Bosych i Sanktuarium św. Józefa, pochodzące z 1899 roku. Kościół na Górce jest trzynawowy i neoromański.

W Wadowicach możemy też oglądać klasycystyczny dwór Mikołaj z XIX w., nazwany na część wójta Mikołaja Komorowskiego.

Dla turystów, którzy lubią piesze wędrówki polecamy liczne szlaki turystyczne od Wadowic w kierunku Tarnawy Górnej, Żaru, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Zatoru.

Warto też pamiętać, że w pobliżu Wadowic znajdują się ciekawe miejsca, które również warto odwiedzić, takie jak chociażby Andrychów czy Zator, w którym znajdziemy słynny park Energylandia.