Strona główna » Przepiękne stroiki dożynkowe
STYL ŻYCIA

Przepiękne stroiki dożynkowe

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie począwszy od roku 2000 zaprasza Gospodynie oraz Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w Konkursie stroików dożynkowych! Tegoroczny konkurs współfinansowany został ze środków Powiatu Wadowickiego oraz Gminy Andrychów

Gospodynie na kilka dni przed uroczystościami dożynkowymi organizują Konkurs stroików dożynkowych. Dzięki uprzejmości ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie zdecydowano się przeprowadzić konkurs stroików w gościnnych pomieszczeniach ABS. Ponieważ w ubiegłym roku, ze względu na zaostrzenie się pandemii zorganizowano konkurs w wersji On-line – w tym roku (2021) odbyła się więc jego 21 edycja.

Konkurs stroików dożynkowych organizowany jest od początku przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich jako symbol małych dożynek. Spotkanie tradycyjnie prowadzi Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic. Również w tym roku nie zabrakło informacji o bieżących działaniach i pracach Stowarzyszenia, planowanych wyjazdach i wycieczkach, zrealizowanych konkursach i projektach. Kto zna Panią Czesławę, ten wie, że w jej wypowiedziach nigdy nie może zabraknąć wielu mądrych słów o tradycji, potrzebie kontynuowania działań, tradycjach dożynkowych oraz potrzebie organizowania świąt związanych z ciężka pracą rolnika. Mimo, że Gmina Andrychów nie jest gminą rolniczą – warto dbać o tę wiedzę i zachowywać ją dla kolejnych pokoleń.

Gospodynie stanęły na wysokości zadania, dzięki czemu można było wybrać najpiękniejsze kompozycje spośród 14 prac przywiezionych na konkurs. Jury w składzie: Zofia Oboza, Stefania Matejko Zaremba oraz Jarosław Skupień przyznało następujące nagrody:

I miejsce: KGW Roczyny, KGW Sułkowice Bolęcina, Gospodyni z Inwałdu – Elżbieta Bojko.

II miejsce: KGW Brzezinka, KGW Gierałtowiczki, KGW Głębowice, KGW Rzyki,

KGW Zagórnik, Gospodynie z Frydrychowic

III miejsce: KGW Andrychów, KGW Nidek, KGW Sułkowice Łęg, KGW Targanice.

KGW Targanice Dolne.

Tradycyjnie podczas spotkania nie zabrakło pysznego poczęstunku! o który zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Głębowic.

Foto: Jarosław Skupień

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz