Strona główna » Malarskie tournee ‘ ‘
KULTURA

Malarskie tournee ‘ ‘

Malarstwo Marii Macięgi (sygn. MMm) prezentowane z powodzeniem w ramach cyklu wystaw ‘3 x 50’ Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Nowoczesnej odbyło dłuższą artystyczną podróż.

W trwających wystawach prezentowało swoją twórczość 40 wybitnych artystów z Polski, Grecji, Litwy, Czech. Artystka zaprezentowała szerokiej publiczności świeżo powstały tryptyk 3 x (50×50) ‘PEJTAkRAF pejzaż nadchodzący‘ – to obrazy utrzymane w konwencji symbolicznej syntezy krajobrazu o mocno nasyconej, barwnej treści; gdyż, jak zawsze barwą przemawia do widza malarstwo MMm.

Wielbiciele oraz posiadacze obrazów pędzla Marii Macięgi doskonale wiedzą, iż jest ono bardzo charakterystyczne, silne w swym tajemniczym oddziaływaniu i przekazie. Przede wszystkim artyska ‘karmi barwami‘, o czym tak właśnie pisze recenzent sztuki w USA, w jednym z katalogów poświęconych wystawie MEMORIES Międzynarodowej Wystawie w Chelsea Gallery, New York, Manhattan / 2014/2015, do której zaproszone zostało malarstwo pani Marii.

Ekspresjonistyczne obrazy Marii MACIĘGI barwami przywołują ..(…) mają wyjątkowy charakter z dużą energią …” /Anne Rudder, Galeria Studio Magazine, Nowy Jork 2015/.

Odwzorowaniem rzeczywistości artystka raczej nie jest zainteresowana (czyni to sporadycznie i bardziej „na zamówienie”), gdyż jak mawia: „W tym celu posiadamy aktualnie aparat fotograficzny, dzisiaj w każdym smartfonie…”. Znacznie bardziej zależy jej na tym , by o czymś istotnym opowiedzieć – malarstwo traktuje –  zamiast słów. Jej niektóre obrazy nasuwają refleksje, przypominają, że człowiek ma złożoną naturę i może szybko zamienić swą humanistyczną wrażliwość etyczną na inne bardziej negatywne  inklinacje. że świat nie zawsze jest zwyczajny i  prosty. Malarstwem dotyka niejednokrotnie – m.in.  podobnych aspektów Maria Macięga.

Zobacz Galerię ► Cykle malarskie MARMA

Wystawy z udziałem malarstwa naszej rodzimej twórczyni miały miejsce od miesiąca lutego do września: w Krakowie, Olsztynie, Bisztynku oraz w Warszawie.

W Warszawie w Galerii Dorożkarnia 2 września 2021 odbyło się spotkanie artystów oraz finisaż  prezentowanej tam od 9 sierpnia 2021 kolejnej wystawy w ramach Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Nowoczesnej. Inne obrazy, część malarstwa MMm w miesiącu lutym i marcu  2021 zaprezentowano podczas PREZENTACJI ARTYSTYCZNYCH  Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki  Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w GALERII 2PIĘTRO  KDG  w Warszawie .

W pracowni malarskiej czas nie stoi w miejscu, wciąż powstają nowe obiekty, szkice, obrazy. Maria Macięga jest ze sztuką na TY. Miłośniczka sztuki, malarstwa i teatru, malarstwo i sztukę traktowała zawsze bardzo poważnie (zawodowo) i nadal pozostaje wierna takim formom kreatywnego tworzenia, aktywności indywidualnej oraz satysfakcji… Mając w tym temacie wieloletnie i niestrudzone doświadczenie warsztatowe, wiedzę, profesjonalizm, ma także wiele sukcesów, które za tym podążają…

Biografia: Encyklopedia Osobistości Rzeczpospolitej Polskiej, wydanie szóste z 2020 roku.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz