Strona główna » Spotkanie z Moniką Śliwińską
Co? Gdzie? Kiedy?

Spotkanie z Moniką Śliwińską

Wadowicka Biblioteka Publiczna wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki zapraszają miłośników dobrej literatury na spotkanie z Moniką Śliwińską – dziennikarką, redaktorką i finalistką tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.Spotkanie odbędzie się 26 października o godz. 18.00 w  Wadowickiej Bibliotece Publicznej, ul. Legionów 1.

Monika Śliwińska pisze o Krakowie i śledzi życiorysy ludzi związanych z Młodą Polską. Dotychczas wydała trzy książki: „Muzy Młodej Polski”, ”Wyspiański. Dopóki starczy życia” oraz „Panny z “Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”.Ostatnia z nich odbiła się w literackim świecie głośnym echem, przynosząc autorcenominacjędo Nagrody Literackiej Nike oraz Kryształową Kartę Polskiego Reportażu.

W nominowanej do nagrody  biografii „Panny z “Wesela”.  Siostry Mikołajczykówny i ich świat” autorka opisuje  kobiety, które dotychczas funkcjonowały w literaturze w cieniu własnych mężów. Z literackim rozmachem ukazuje czytelnikom świat dziewcząt przygotowywanych od najwcześniejszych lat do rezygnacji z niezależności i prawa do decydowania o sobie, ale również  świat kobiet, które zachowały duchową niepodległość i istotnie wpłynęły na życiorysy swoich mężów. Ślady Mikołajczykówien zachowały się w dokumentach państwowych i kościelnych, pamiętnikach, wspomnieniach, a przede wszystkim w niepublikowanych dotąd dokumentach z prywatnych archiwów potomków Lucjana Rydla i Włodzimierza Tetmajera. Odwołując się do tych dokumentów autorka stworzyła bogato udokumentowaną biografię, która przywraca chłopkom spod krakowskich Bronowic należne im miejsce w historii polskiej literatury i sztuki.

Spotkanie dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz