Strona główna » Powrót do młodopolskiego Krakowa – spotkanie z Moniką Śliwińską
KULTURA

Powrót do młodopolskiego Krakowa – spotkanie z Moniką Śliwińską

Tradycyjnie już od trzynastu lat ostatni wtorek każdego miesiąca stoi w Wadowickiej Bibliotece Publicznej pod znakiem spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Nie inaczej było 26 października 2021 roku, choć formuła jego została wzbogacona przez wizytę tegorocznej finalistki  Literackiej Nagrody Nike – Moniki Śliwińskiej.

Pisarka, mieszkająca na stałe w Lublinie, szczególnym zainteresowaniem i śmiało można powiedzieć – zamiłowaniem obdarzyła młodopolski Kraków z bogatą galerią ówczesnych artystów, ludzi wybitnych i znaczących dla szeroko rozumianej kultury, sztuki i literatury. 

Owocem tego są wysoko oceniane tak przez czytelników, jak i krytyków, biografie sióstr Pareńskich  „Muzy Młodej Polski”, „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”  czy ,,Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Każda z tych książek to efekt tytanicznej pracy dokumentacyjnej autorki, trafnej ich selekcji, wieloletnich poszukiwań oraz owocnych rozmów z potomkami ludzi, których życie próbowała przybliżyć. 

Śliwińska imponująco oddaje realia ówczesnych czasów i sugestywnie maluje portret epoki, gromadzi fakty i nici wzajemnych powiązań, co jednak nie przytłacza i nie męczy. Przeciwnie, lektura Jej książek prowadzi nas do bronowickiej chaty, na ulice młodopolskiego Krakowa czy do pracowni Wyspiańskiego.

 À propos pracowni przy ulicy Krowoderskiej – na  spotkaniu w Wadowickiej Bibliotece Publicznej nieoczekiwanie pojawił się zaprzyjaźniony z pisarką Krzysztof Pułczyński – spadkobierca właściciela kamienicy, w której z początkiem XX wieku mieszkała rodzina Wyspiańskich i tworzył mistrz Stanisław.

Spotkanie przybrało od samego początku formę, jak na klubowe spotkanie przystało, dyskusji i rozmowy z autorką o jej pisarski warsztat, inspiracje  i plany na kolejne biografie. Z niecierpliwością oczekujemy więc zapowiadanej nieśmiało książki o Tadeuszu Boyu- Żeleńskim. Jego bogate życie, mnogość materiałów i  czasochłonny research stawiają przed biografką nie lada wyzwanie. Wierzymy, że kolejny raz przyniesie Pani Monice zasłużone uznanie, nagrody i wysokie miejsce na liście bestselerów.

Spotkanie zrealizowane zostało przy współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w ramach DKK i dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Malwina

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz