Strona główna » Milion pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej
RELIGIE

Milion pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Mimo wciąż trwającej pandemii koronawirusa, ojcowie Bernardyni mogą ubiegły rok zaliczyć do udanych. W 2021 roku kalwaryjskie Sanktuarium nawiedziło milion pielgrzymów.

Procesja Zaśnięcia NMP

Ubiegły rok obfitował w przybywających do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymów. Były to głównie pielgrzymki rodzinne, wierni nawiedzali bazylikę oraz modlili się na kalwaryjskich Dróżkach.

Pielgrzymka Młodzieży

W związku z obostrzeniami pandemicznymi, nie udało się ojcom Bernardynom przeprowadzić w Wielkim tygodniu Misteriów Męki Pańskiej, ale już okresie  Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Dróżki zapełniły się wiernymi. W okresie odpustowego tygodnia Wniebowzięcia NMP na dróżkach i w bazylice modliło się ok 170 tys. wiernych. sporo wiernych zgromadziła też wrześniowa Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Zjazd Rodzin

– Wśród przybywających pielgrzymów szczególnie zaobserwowano wzrost osób modlących się na Dróżkach Kalwaryjskich i w bazylice w gronie rodziny. Wielu pielgrzymów przybywa także indywidualnie. W minionym roku kalwaryjscy zakonnicy spędzili 3.340 godzin w konfesjonale. Posługa spowiedzi, obok sprawowania innych sakramentów i głoszenia Słowa Bożego, jest jednym z głównych aspektów działalności kalwaryjskiego sanktuarium. Zakrystia bazyliki, Dom Pielgrzyma oraz Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało 50.746 pielgrzymów w grupach zorganizowanych. Zorganizowanych grup spoza Polski przybyło jedynie piętnaście – informuje Biuro Prasowe Sanktuarium.

W sumie, jak szacują ojcowie Bernardyni, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej nawiedziło w 2021 roku 1.005.463 pielgrzymów.

Źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium

Procesja Wniebowzięcia NMP ▼▼▼

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz