Strona główna » Będą darmowe testy antygenowe
ZDROWIE

Będą darmowe testy antygenowe

Przygotowanie kolejnych łóżek covidowych oraz wprowadzenie od 27 stycznia w każdej aptece darmowych testów antygenowych na obecność koronawirusa – zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Ponadto szef rządu zaleca przejście na pracę zdalną „tam, gdzie tylko można”.

Premier Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że po dyskusji na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaproponuje kilka zmian w systemie walki z koronawirusem.

„Po pierwsze będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe, po to, żeby służba zdrowia mogła rzeczywiście zaabsorbować ewentualne dodatkowe zachorowania” – powiedział Morawiecki.

Stwierdził, że dziś „tendencja nie jest zła„, ponieważ zmniejsza się liczba zajętych łóżek. „Ale spodziewamy się i tak nam mówią eksperci, że już za 7-10 dni ten trend się bardzo szybko odwróci i może się gwałtownie zmienić, będzie kilkaset, może nawet ponad tysiąc łóżek dziennie wypełnianych przez osoby chore na koronawirusa” – powiedział premier. Ponadto – dodał – zwiększone zostają możliwości testowania.

Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece, duża powszechność testowania, jak najszersza powszechność testowania” – powiedział premier. Podkreślił, że trzeba też „postawić duży akcent” w kwestii ograniczenia kontaktów jako sposobu na ograniczanie liczby zakażeń i „stąd zalecenie pracy zdalnej„.

Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, tam gdzie tylko można. Również apeluję do przedsiębiorców, aby tych kilka najbliższych tygodni przepracowali w trybie zdalnym” – powiedział Morawiecki.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Testy w aptekach mają być wykonywane od 27 stycznia – będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

„Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie” – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że testy będą prowadzone w aptekach, które „są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie”.

„Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia – a jest ich ponad tysiąc – takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie właśnie tego testowania” – powiedział.

PAP/Karol Kostrzewa, Olga Zakolska

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz