Strona główna » Jedna osoba może mieć nawet kilka wariantów koronawirusa
ZDROWIE

Jedna osoba może mieć nawet kilka wariantów koronawirusa

Jedna osoba może mieć nawet kilka wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, chowającego się w różnych narządach, np. w nerkach czy śledzionie. Przy okazji tego odkrycia badacze jednak znaleźli dobry cel do zaatakowanie zarazka.

W miarę postępów pandemii kolejne warianty wyparły oryginalną postać wirusa z Wuhan, utrudniając walkę z pomocą szczepień i terapii przeciwciałami.

„Nieustanne pojawianie się nowych wariantów spowodowało całkowite zastąpienie oryginalnego wirusa, z dominującymi obecnie wariantami Omikron i Omikron 2” – podkreśla prof. Imre Berger z University of Bristol, autor nowego badania przedstawionego na łamach periodyku „Nature Communications”. Publikacja ta wskazuje na kolejną przeszkodę. Otóż wirus może jeszcze inaczej ewoluować w różnych komórkach tej samej osoby.

Naukowcy zauważyli to po analizie wczesnego wariantu wykrytego w Bristolu – BrisDelta. Wariant ten stanowi niewielką subpopulację SARS-CoV-2, ale wydaje się, że niektóre komórki atakuje z większą łatwością, niż pierwotny wirus.

„Nasze wyniki wskazują, że jedna osoba może mieć kilka wariantów wirusa w organizmie. Niektóre z nich mogą wykorzystywać komórki nerek czy śledziony, aby się w nich ukrywać w czasie, gdy organizm jest zajęty walką z wariantem dominującym. Może to utrudniać zakażonemu pacjentowi pozbycie się SARS-CoV-2” – tłumaczy jeden z naukowców, dr Kapil Gupta.

Autor: Marek Matacz

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz