Strona główna » Otwarto Pracownię Rezonansu Magnetycznego
ZDROWIE

Otwarto Pracownię Rezonansu Magnetycznego

Szpital w Wadowicach wzbogacił się o nowy, japoński rezonans magnetyczny Vantage Elan, marki Canon.

W środę, 16 marca br. w Szpitalu Powiatowym w Wadowicach nastąpił oficjalne otwarcie i poświęcenie Pracowni Rezonansu Magnetycznego.

Rezonans zamontowany w wadowickim szpitalu jest jednym z najbardziej wszechstronnym, z dostępnych na rynku skanerów rezonansu i jedynym takim urządzeniem w Małopolsce Zachodniej.

Mając do dyspozycji urządzenie umożliwiające obrazowanie naczyń dowolnej anatomii (głowy, naczyń trzewnych, pęcherza żółciowego, dróg żółciowych, przewodu trzustkowego oraz naczyń peryferyjnych itd.) bez użycia kontrastu, placówka będzie mogła się wyróżnić w skali regionu jako zapewniająca bezpieczne badania MRI, zwłaszcza dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Rezonans posada tunel o ponadstandardowej średnicy (63 cm), co w połączeniu z udźwigiem stołu 200 kg, umożliwia zbadanie większej liczby pacjentów. Sprzęt został wyposażony w szeroki zakres technik do wykonywania badań na swobodnym oddechu oraz badań naczyniowych bez kontrastu. Dzięki doświadczeniu Canon w tym zakresie, współczesne techniki bezkontrastowe MRI stanowią doskonałą alternatywę również dla tomografii komputerowej. Jakość i skuteczność tych metod jest niezmiernie istotna zwłaszcza u pacjentów alergicznych lub obciążonych nefropatią, u których podanie kontrastu wiązało by się z narażeniem na poważne zaburzenia zdrowotne.

Uruchomienie nowej pracowni było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Wadowickiego w ramach środków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Całkowity koszt wyniósł blisko 4,5 mln zł, z czego 4 298 460, 24 zł sfinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, a kwotę 201 131,76 zł dołożył ZZOZ w Wadowicach.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz