Strona główna » Pomagali Ukrainie ze smakiem
POLITYKA I SPOŁECZEŃSTWO

Pomagali Ukrainie ze smakiem

Celem wydarzenia organizowanego przez Wojewodę Małopolskiego było umożliwienie Polakom lepszego poznania tradycji i obyczajów Ukraińców. Na scenie wystąpili znakomici artyści. W powietrzu unosił się zapach ciepłych pierogów, czerwonego barszczu, kiszonej kapusty i lwowskich wędlin.

– Małopolanie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i gotowością do działania, włączając się w szereg przedsięwzięć związanych z opieką nad uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Widzimy to od pierwszych dni kryzysu. Dzisiaj pokazaliśmy też, że nie tylko chcemy nieść pomoc, ale też lepiej poznać naszych przyjaciół z Ukrainy – ich kulturę i kuchnię. Poprzez takie inicjatywy umacniają się mosty solidarności pomiędzy Polską a Ukrainą – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita o akcji „Pomagamy Ukrainie ze smakiem”, która dziś odbyła się na Małym Rynku w Krakowie, a której celem była również zbiórka  środków finansowych na pomoc Ukrainie.

W przedsięwzięcie z ramienia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaangażowane były osoby pochodzące z Ukrainy, a mieszkające w domach studenckich UR, które wraz z pracownikami uczelni przygotowały tradycyjne dania ukraińskie. Menu było imponujące: 7000 sztuk pierogów (z twarogiem i cebulą dymka na słono oraz z ziemniakami i smażoną cebulą), 400 litrów barszczu czerwonego ukraińskiego, kapustę kiszoną duszoną z żeberkami podawaną z pieczonymi ziemniakami.

Przygotowanie potraw na taką skalę wiązało się z zabezpieczeniem m.in.: 240 kg żeberek wędzonych, 385 kg kapusty kiszonej, 300 bochenków chleba, 160 kg ziemniaków, 100 kg mąki, 70 kg twarogu, 50 pęczków szczypiorku, 40 kg marchwi, 6 kg pieprzu, 5 kg soli.

Chleb na piwie przygotował z kolei Browar Górniczo-Hutniczy. To pierwszy w Polsce browar powstały przy uczelni wyższej. Dzięki współpracy z piekarnią Ferment z podkrakowskich Zielonek, Browar poszerzył swoją ofertę o wyjątkowy chleb BGH. Chleb ten to dzieło pasjonatów i mistrzów piekarnictwa, który powstaje wyłącznie z naturalnych składników (takich jak woda, sezonowana mąka, sól), które wzbogacone są dodatkiem nagrodzonym dwukrotnie złotym medalem Piwem Pszenicznym BGH.

Swoje stoisko przygotował także Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek”. To rodzinna firma, która działa w podkrakowskiej Nowej Wsi Szlacheckiej i wytwarza wędliny oraz wędzonki nieprzerwanie od lat 50. ubiegłego wieku. Wędliny wędzone są w wędzarniach tradycyjnych opalanych drzewem bukowym i olchowym. W ramach projektu „Pomagamy Ukrainie ze smakiem” firma przygotowała stoisko, gdzie można było skosztować „kiełbasy ze Lwowa”, wyprodukowanej na bazie przepisu prawdziwej ukraińskiej kiełbasy.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz