Strona główna » Burmistrz obniży opłaty za śmieci, jest jednak haczyk…
GOSPODARKA

Burmistrz obniży opłaty za śmieci, jest jednak haczyk…

– W czasach galopującej inflacji i w sytuacji, kiedy już teraz mamy jedne z najniższych opłat śmieciowych w Małopolsce Zachodniej (22,50 zł), które od stycznia w całym regionie jeszcze bardziej wzrosną, my obniżymy stawkę za odbiór odpadów komunalnych – zapowiada burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński zapowiada obniżkę cen za śmieci… pod warunkiem wybudowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Łazówka w Wadowicach.

W mediach społecznościowych Bartosz Kaliński odpowiada na obawy i pytania związane z budową PSZOK oraz zakupem śmieciarek:

Po pierwsze, PSZOK

1. NIE BĘDZIE TO SORTOWNIA ANI WYSYPISKO ŚMIECI, a nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który zgodnie z ustawą musi mieć każda gmina w Polsce.

2. Cała działka, na której powstanie PSZOK, liczy 80 arów i tylko 1/3 TEJ DZIAŁKI czyli ok. 25 arów, ZOSTANIE PRZEZNACZONE NA TĘ INWESTYCJĘ. PSZOK powstanie na samym końcu działki, jak najdalej od domów i zostanie osłonięty pasem zieleni izolacyjnej oraz objęty monitoringiem. Inwestycja w żaden sposób nie jest uciążliwa dla środowiska, na jej powstanie nie jest wymagane żadne pozwolenie środowiskowe, ani konsultacje. Sam projekt jest nowoczesny i proekologiczny.

3. Po dokładnej analizie, NIE MA w gminie LEPSZEJ LOKALIZACJI na powstanie PSZOK, biorąc pod uwagę kwestię zagospodarowania przestrzennego, własności działek, kwestii dojazdowej. Zgodnie z MPZP od wielu lat działka przy ul. Rzyczki jest przeznaczona pod tereny zabudowy produkcyjnej i gdyby nie PSZOK, mogłaby tu powstać dużo bardziej uciążliwa działalność przemysłowa.

4. Inwestycja NIE ZOSTAŁA UTAJNIONA. Lokalizacja PSZOK została podana radnym na sesji Rady Miejskiej 24 listopada 2021 r., którą można oglądać w serwisie wadowice.esesja.pl. Każdy z radnych mógł protestować albo wnosić swoje uwagi.

5. Każdy rodzaj odpadów znajdzie się w odpowiednio do tego przeznaczonych i zabezpieczonych kontenerach, które BĘDĄ – podobnie jak na wadowickich osiedlach – regularnie WYWOŻONE NA WYSYPISKO W CHOCZNI.

6. PSZOK to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec może zawieść odpady budowlane (tona w ciągu roku) i „duże gabaryty” (tona w ciągu roku), ewentualnie także zwykłe posegregowane śmieci, jeśli spóźni się z ich wystawieniem i nie będzie chciał czekać na kolejny termin odbioru.

7. ŚMIECI, które wystawiacie przed swoje domy, nadal BĘDĄ WYWOŻONE bezpośrednio NA WYSYPISKO CHOCZNI.

8. Na terenie PSZOK wybudujemy również specjalne miejsce edukacyjno-informacyjne oraz OGRÓD DESZCZOWY i będziemy organizować interesujące zajęcia dla dzieci z ekologii.

Po drugie, ŚMIECIARKI

9. Cztery z pięciu śmieciarek już w przyszłym tygodniu wyjeżdżają do… Jawora i będą dla nas zarabiać. Właśnie podpisałem umowę z PUPiH „COM-D” na ich dzierżawę, dzięki której co miesiąc do kasy Gminy Wadowice BĘDZIE WPŁYWAĆ ponad 50 TYSIĘCY ZŁOTYCH. To oznacza, że nowe śmieciarki (cztery samochody kosztowały nas ok. 400 tys. zł wkładu własnego, reszta to dotacja z RFIL) zwrócą się w niecały rok❗

10. Jedną śmieciarkę zostawiliśmy dla siebie. Kilka dni temu zatrudniliśmy dwóch kierowców, którzy jeżdżą nią po gminie i opróżniają kosze uliczne, co do tej pory robiła dla nas firma zewnętrzna. Nowi pracownicy będą mogli również m.in. likwidować nielegalne wysypiska.

Wreszcie po trzecie, ZABEZPIECZENIE na przyszłość

11. Wszystkie ww. inwestycje, jak wspomniałem, sprawią, że będziemy mieć jedne z najtańszych opłat za śmieci w Polsce, o czym przekonacie się już w styczniu 2023 r., bo wtedy zamierzamy obniżyć opłaty.

12. Ale to nie wszystko. Jeśli w przyszłości doszłoby do sytuacji, którą spotkaliśmy się już w 2019 i 2021 roku, że Wadowicom groził kryzys śmieciowy, bo nikt nie zgłosił się do przetargu na odbiór śmieci, to będziemy przygotowani. Bo mamy już pięć własnych śmieciarek i będziemy mieć nowy PSZOK. Jestem jednak przekonany, że do takiej sytuacji nigdy już nie dojdzie.

– I faktycznie będzie to SZOK, ale pozytywny, zwłaszcza dla naszych portfeli… – podsumowuje włodarz gminy Wadowice.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz