Strona główna » Wielkopiątkowa Pasja na kalwaryjskich Dróżkach
RELIGIE

Wielkopiątkowa Pasja na kalwaryjskich Dróżkach

Ponad 70 tys. wiernych wzięło udział w wielkopiątkowym Misterium Męki Pańskiej na kalwaryjskich Dróżkach. O aktualnej postawie umywania rąk mówił podczas homilii przy kaplicy Piłata Metropolita Krakowski abp. Marek Jędraszewski.

Po dwóch latach przerwy na kalwaryjskie dróżki wrócili wierni. Misteria Męki Pańskiej rozpoczął w Wielki Piątek Sąd u Piłata. Przy kaplicy Piłata, przed wydaniem Dekretu, słowo pasterskie do pątników wygłosił Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski.

Metropolita zwrócił uwagę, że Piłat znał prawdę o Chrystusie powtarzając  wobec arcykapłanów, starszych i tłumów „Nie znajduję żadnej winy w tym człowieku”. Z drugiej strony, próbował wywikłać się z prawdy i płynących z niej zobowiązań. – Mówiąc słowami Pana Jezusa, nie był człowiekiem z prawdy – mówił metropolita krakowski dodając, że punktem wyjścia postawy Piłata były słowa „to nie moja rzecz”, „to nie moja sprawa”. Był w tej postawie bardzo konsekwentny stosując procedury prawne (odsyłając Jezusa do Heroda), grając na ludzkich obawach i strachu (proponując wybór między Jezusem a Barabaszem), próbując wziąć Żydów na litość (poddając Jezusa biczowaniu). Próbą zakrzyczenia prawdy arcybiskup nazwał nawoływanie Żydów do ukrzyżowania Chrystusa. Do wyroku na Jezusa przyczynił się też szantaż – Piłat obawiał się oskarżenia go o nielojalność wobec cesarza rzymskiego.

Ponad 70 tys. wiernych uczestniczyło w Drodze Krzyżowej, którą zakończyła na Wzgórzu Ukrzyżowania Liturgia Męki Pańskiej. Liturgii przewodniczył bp Robert Chrząszcz.

FOTO:
– Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
–  o. Franciszek Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz