Strona główna » Elvis. Wszystkie płyty króla
LUDZIE

Elvis. Wszystkie płyty króla

Czterdziesta piąta rocznica śmierci Elvisa Presleya nie przejdzie niezauważona również w naszym kraju. Na krótko przed Świętami Wielkanocnymi ruszyła bowiem oficjalna przedsprzedaż książki „Elvis. Wszystkie płyty króla 1966 – 1977”.

Elvis Presley wywarł bezprecedensowy, trwały globalny wpływ zarówno na muzykę popularną jak i całą popkulturę. Okrzyknięty tytułami król rock’n’rolla, artysta wszechczasów i artysta XX wieku, Presley wylansował dziesiątki niezapomnianych przebojów. Wśród nich m.in ponadczasowe „Love Me Tender”, „Can’t Help Falling In Love”, „Are You Lonesome Tonight?”, „In The Ghetto” i wiele wiele innych. Wachlarz jego muzycznych zainteresowań obejmował zarówno muzykę pop, rock’n’rolla, rythm’n’bluesa, bluesa jak i country i gospel. Nawet dzisiaj, Elvis wciąż uznawany jest za najlepiej sprzedającego się artystę solowego w historii muzyki.

Rok 2022 jest dla fanów tego wyjątkowego artysty szczególnie ważny. W sierpniu minie dokładnie czterdzieści pięć lat od chwili jego przedwczesnej śmierci. Z tej okazji w jego posiadłości w Memphis planowane są największe od lat uroczystości – koncerty, spotkania z żyjącymi współpracownikami Elvisa i wystawy dokumentujące trwającą ponad dwadzieścia lat, niezwykłą karierę Presleya. Graceland planuje również wypuścić z tej okazji wiele okolicznościowych wydawnictw płytowych i gadżetów.

Wcześniej jednak, bo już 24 czerwca, na ekrany kin trafi filmowa biografia Presleya w reżyserii Baza Luhrmanna, w którym w rolę słynnego gwiazdora wcieli się Austin Butler a słynnego Pułkownika Parkera zagra obsypany Oscarami Tom Hanks.

Czterdziesta piąta rocznica śmierci Elvisa Presleya nie przejdzie niezauważona również w naszym kraju. Na krótko przed Świętami Wielkanocnymi ruszyła bowiem oficjalna przedsprzedaż książki „Elvis. Wszystkie płyty króla 1966 – 1977„. Jest to druga część wydanej przed rokiem książki traktującej na temat wszystkich płyt długogrających Presleya zrealizowanych przez wytwórnię RCA Victor za życia Presleya. Każdy rozdział tej publikacji to osobna historia pełna faktów, anegdot, wspomnień osób zaangażowanych w powstawanie opisywanych albumów a także zakulisowych historii i imponujących statystyk.

Pierwsza część „Wszystkich płyt króla” trafiła do sprzedaży w październiku 2020 roku.

Książka koncentruje się na latach 1956 – 1966 i daje możliwość prześledzenia fonograficznej kariery Elvisa od momentu wydania przez RCA jego debiutanckiego longplaya (ale nie tylko ponieważ autor zabiera czytelników również do studia SUN i odsłania przed nimi kulisy pierwszych sesji przyszłego króla) poprzez pełne sukcesów lata pięćdziesiąte aż do chwili zrealizowania płyty „Paradise, Hawaiian Style” będącej ścieżką dźwiękową z filmu pod tym samym tytułem.

Druga część, której przedsprzedaż wystartowała 13 kwietnia br. rozpoczyna się w miejscu, w którym Elvis Presley zdecydował się zawalczyć o bardziej ambitny materiał i swoją własna karierę, której o mało nie zaprzepaścił występując w hollywoodzkich filmach.

Autor odsłania więc przed czytelnikami kulisy powstania nagrodzonego Grammy albumu „How Great Thou Art”, zabiera ich na plan programu telewizyjnego stacji NBC z 1968 roku a także na widownie największych sal koncertowych w USA – do Las Vegas, Nowego Jorku, na Hawaje i do Memphis, gdzie Elvis święcił tryumfy po wznowieniu swojej działalności koncertowej w lipcu 1969 roku.

Opowieść kończy się za murami Graceland, w pokoju zwanym dzisiaj Jungle Room, w którym Presley dokonał swoich ostatnich w życiu nagrań studyjnych.

Pierwsza część książki spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony czytelników. Publikację docenili zarówno fani Elvisa jak i osoby związane z polską sceną muzyczną.

Andrzej Olechowski, wybitny dziennikarz muzyczny i polityk w przesłanym meilu napisał:
Przeczytałem ją z wielką przyjemnością.
Jestem po wrażeniem pracy kronikarskiej i kolekcjonerskiej, którą Pan wykonał. Wiele smacznych kąsków pozostanie w mojej pamięci.
Gratuluję i jeszcze raz dziękuję”

O „Wszystkich płytach króla” Andrzej Olechowski mówił również w radiu Tok.Fm w audycji „Goście Passenta”
„… ale przysłał mi dżentelmen, którego nazwiska teraz nie pamiętam, przysłał mi książkę, w której opisuje longplay po longplayu nagrania Elvisa Presleya – czyli ma Pan longplay, nagrany tu i tu, wtedy i wtedy, taki kontekst, tacy ludzie grali, tacy towarzyszyli, takie były anegdoty. Coś fantastycznego! I ja przy tej okazji przesłuchałem połowę dyskografii Presleya, jak sobie przeglądałem tamtą książkę i on był zachwycający proszę Pana”

Z kolei Krzysztof Logan Tomaszewski, dziennikarz, autor tekstów (autor ponadczasowego „Już nie ma dzikich plaż” Ireny Santor), syn niezapomnianego komentatora sportowego, Bohdana Tomaszewskiego, dodał w swoich mediach społecznościowych:
Mariusz, to pasjonat historii muzyki rozrywkowej. Jej bohaterem – w tej ksiażce jest Elvis Presley. Człowiek, którego operowy głos wzniósł gatunek miłosnej piosenki do miana arcydzieła. 'Are You Lonesome Tonight?’, 'It’s Now Or Never’ czy 'Can’t Help Falling In Love’, wywołują we mnie po dziś dzień dreszcz emocji. Stają mi przed oczyma sceny z nieprzespanych nocy przy radiu Luxemburg oraz prywatek i pierwszej 'young love’.
Choć Elvis miał setki naśladowców, prawie żaden z nich nie pobił jego sztuki wokalnej, sławy i popularności.
Tę książkę, jej pierwszą część, przeczytałem w pięć dni. Musi ją mieć każdy kto kochał Elvisa i jego muzykę”.

Książka „Elvis. Wszystkie płyty króla 1966-1977” w wersji elektronicznej dostępna jest już w wielu popularnych sklepach internetowych. Wersję drukowaną można natomiast zamawiać na stronie wydawnictwa MyBook, www.mybook.pl (tam też można zapoznać się z fragmentem publikacji – https://www.mybook.pl/6/0/bid/427)

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz