Strona główna » Narodowe Święto 3 Maja w Andrychowie
WYDARZENIA

Narodowe Święto 3 Maja w Andrychowie

Mszą św. w intencji Ojczyzny oraz złożeniem kwiatów pod Tablicą Pamiątkową uczczono w Andrychowie uchwalenie przed 231. laty Konstytucji 3 Maja.

Główne obchody Święta Narodowego 3 Maja w Andrychowie rozpoczęto Mszą św. odprawioną za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława BM. Wcześniej Msza św. w intencji  Ojczyzny odprawiona została w kościele parafialnym pw. św. Macieja.

Po Mszy św. w kościele św. Stanisława BM uczestnicy Trzeciomajowego Święta uformowali pochód i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Roczyn przeszli wraz ze Sztandarami Pocztowymi ulicami Andrychowa przed Tablicę Pamiątkową u biegu ulic Krakowskiej i Szewskiej. Tam poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

– Konstytucja 3 Maja nigdy praktycznie nie weszła w życie, bo znowu ktoś z zewnątrz zadbał, aby Polska nie była samodzielna i silna. I choć Konstytucja 3 Maja była nadzieją na ocalenie rozpadającego się i rozkradanego kraju, stała się powodem do agresji naszych sąsiadów i pretekstem do kolejnych rozbiorów i upadku Ojczyzny. Ale dla nas Polaków, nigdy nie przestała być powodem wspólnotowej dumy i czci – mówił w okolicznościowym wystąpieniu przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz