Strona główna » Obchody urodzin Patrona Wadowic
Co? Gdzie? Kiedy?

Obchody urodzin Patrona Wadowic

W tym roku obchody rocznicy urodzin Patrona Wadowic, Świętego Jana Pawła II, połączone zostaną z organizacją Dnia Przyjaźni Polsko-Portugalskiej.

18 maja 2022 r. Urząd Miejski w Wadowicach, w ramach przygotowań do podpisania umowy partnerskiej z Fatimą (gmina Ourém), zaprasza mieszkańców do zapoznania się z kulturą tego wyjątkowego miejsca, tak mocno związanego z osobą Świętego Jana Pawła II. 

Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Wadowicami a Fatimą (Gmina Ourem) było planowane przez władze Wadowic dokładnie na dzień setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Niestety, z powodu wybuchu pandemii w roku 2020, wydarzenie musiało zostać przeniesione w czasie. Obecnie prace nad umową zostały wznowione, dlatego korzystając ze święta naszego Patrona i pragnąc podkreślić szczególną rolę, jaką w Jego życiu odgrywała Fatima, Urząd Miejski w Wadowicach zorganizował podczas gminnych obchodów Dzień Przyjaźni Polsko-Portugalskiej. Gmina Ourém to nie tylko Fatima ze swoim Sanktuarium Matki Bożej, ale również miejsce piękne przyrodniczo, ciekawe historycznie i posiadające fascynującą kulturę oraz kuchnię. 

Obchody rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II rozpoczną się tradycyjnie Uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Sali Teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury, z projekcją filmu „Brat Papieża” i rozstrzygnięciem konkursu „Serce Roku”. 

O godzinie  12.00 w wadowickiej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza Abpa Marka Jędraszewskiego. Przed mszą oficjalne delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II.

Msza w Bazylice 2018

Po Mszy św. na wadowickim rynku odbędzie się Biesiada Wadowicka, zorganizowana przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana wspólnie z gminnymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Panie z kół gospodyń przygotują degustację potraw tradycyjnych, przyśpiewki oraz inne atrakcje. Gospodynie spróbują swych sił również w kuchni międzynarodowej i obiecały przygotować niespodzianki kulinarne z Portugalii i Ukrainy. Podczas Biesiady odbędą się występy Kapeli Góralskiej „Okovita” wraz z Paniami z KGW oraz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów.

W trakcie Biesiady odbędą się warsztaty plecenia warkoczyków przez uczniów Szkoły Fryzjerskiej ZDZ Wadowice, które zakończone zostaną konkursem.

Biesiada Wadowicka 2018

Kolejnym punktem wydarzenia będzie pokaz tradycyjnej kuchni portugalskiej wraz z degustacją potraw. Będzie można skosztować aż trzech portugalskich specjałów, przygotowanych przez restaurację TASCA Ruczajnik: zupy – caldo verde, przekąski – bifana oraz najbardziej znanego portugalskiego deseru – pastel de nata. Rozpoczęcie pokazu o godzinie 15.00.

Od 15.30 zaprezentuje się na scenie Kinga Rataj, która wraz z zespołem wykona koncert portugalskiego fado.

Ostatnim punktem programu będzie tradycyjny koncert „Strażacy Ojcu Świętemu w hołdzie” – w tym roku o godzinie 18.00 wadowicki rynek zabrzmi dźwiękiem instrumentów ponad 60 strażaków z orkiestr OSP Chocznia, OSP Klecza, OSP Sucha Beskidzka i OSP Andrychów.

Koncert Orkiestr 2017

W tym dniu zaprezentowana będzie również wystawa plenerowa poświęcona Fatimie i gminie Ourém, a ciekawostek o Portugalii i języku portugalskim będą mogli dowiedzieć się uczestnicy od studentów Koła Naukowego Portugalistów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przyjadą do Wadowic ze swoim stoiskiem.

Źródło: UM Wadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz