Strona główna » Kalwaria żegna wielkiego aktora
LUDZIE

Kalwaria żegna wielkiego aktora

Wyrazy głębokiego współczucia i żalu oraz słowa otuchy i wsparcia dla rodziny i najbliższych z powodu śmierci Pana Jerzego Treli, Profesora Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, wybitnego aktora, pochodzącego Leńcz, składają: Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, Przewodniczący oraz Radni Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Pracownicy z Urzędu Miasta, Sołtysi oraz Przewodniczący Zarządów Osiedli.

Jerzy Trela

Jerzy Trela (ur. 14 marca 1942 w Leńczach, zm. 15 maja 2022 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor i rektor PWST w Krakowie, poseł na Sejm PRL IX kadencji (1985–1989).

Jerzy Trela urodził się i wychował we wsi Leńcze w Gminie Kalwaria Zebrzydowska, w rodzinie kolejarzy. Ukończył naukę w liceum plastycznym w Krakowie, po czym podjął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (ukończone w 1969).

Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Jest na stałe związany z Krakowem. Występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości, od 1969 do stycznia 2014 w Starym Teatrze. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne kreacje aktorskie, m.in. w Dziadach, czy Wyzwoleniu.

Zespół teatru opuścił na znak protestu przeciw zmianom, jakie wprowadzał nowy dyrektor sceny – Jan Klata. Trela podkreślał, że bezpośrednią przyczyną były dwa performance’y firmowane przez nową dyrekcję, w których wykpiwany był Swinarski. Wraz z Trelą zespół opuściła Anna Polony.

W latach 1984–1990 Trela był rektorem krakowskiej PWST. Następnie pełnił funkcję profesora tejże uczelni.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz