Strona główna » Czerpali korzyści z prostytucji
WYDARZENIA

Czerpali korzyści z prostytucji

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, działając w ścisłej współpracy z Prokuraturą Okręgową w Krakowie zatrzymali cztery osoby związane z procederem czerpania korzyści z prostytucji, w tym 54-latka kierującego całą działalnością. Mężczyzna co najmniej od maja 2021 roku do momentu zatrzymania, udostępniał mieszkania na terenie Krakowa i Wrocławia, w których kobiety świadczyły usługi seksualne pod przykrywką „salonów masażu”. Śledczy zatrzymali również 25-letniego syna mężczyzny oraz 28-letnią mieszkankę, którzy pomagali 54-latkowi w prowadzeniu nielegalnego „biznesu”. W trakcie czynności funkcjonariusze zatrzymali również powiązaną ze sprawą 27-latkę, która była poszukiwana listem gończym wydanym w innej sprawie.  

 18 maja br. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie rozbili szajkę sutenerów i zatrzymali 19 osób zamieszanych w nielegalny proceder. Nie minęło kilka dni, a funkcjonariusze pracujący w KMP w Krakowie doprowadzili do finału następną sprawę, dotyczącą czerpania korzyści z uprawiania prostytucji, a w tym przypadku również handlu ludźmi w rozumieniu obowiązujących regulacji.  

25 maja br. Policjanci, działając w oparciu o zgromadzone informacje oraz realizując postanowienie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, pojechali do jednego z mieszkań na terenie Podgórza, gdzie jak ustalili zamieszkuje 54-latek podejrzewany o czerpanie korzyści z prostytucji oraz jego 25-letni syn, który miał wspierać ojca w prowadzeniu nielegalnego „biznesu”.

Śledczy zatrzymali podejrzewanych oraz przeszukali zajmowane przez nich mieszkanie, w którym zabezpieczyli kilkadziesiąt telefonów komórkowych, laptopy, kamery, gotówkę w łącznej kwocie ponad 35 tys. złotych oraz susz roślinny. W celu zabezpieczenia  
w przyszłości wykonania kary i środków karnych zatrzymali również luksusowy samochód stanowiący własność podejrzewanego. Przeszukali również kolejne dwa mieszkania na terenie Krakowa, zabezpieczając istotny dla sprawy materiał dowodowy.  Tego samego dnia w jednej z miejscowości w pow. łęczyckim zatrzymali 28-letnią kobietę zamieszaną w nielegalny proceder. W trakcie przeszukania jej mieszkania śledczy również znaleźli telefony komórkowe i laptop. Funkcjonariusze dotarli również do Wrocławia, gdzie zamieszkiwać miała kolejna 27-letnia kobieta powiązana ze sprawą, a dodatkowo poszukiwana listem gończym.  

Jak ustalono przestępczy proceder trwał co najmniej od maja 2021 roku. W jego ramach w lokalach mieszkalnych, przede wszystkim na terenie Krakowa, świadczone były usługi „masażu” wykraczające jednak ponad standardowe rozumienie tego pojęcia. Działalnością kierował 54-letni mieszkaniec Krakowa, któremu zarzucono czerpanie korzyści z cudzego nierządu, a w zakresie w jakim wykorzystywał trudną sytuację życiową części kobiet, również handel ludźmi. W prowadzenie tego procederu zaangażowany był też 25 letni syn mężczyzny oraz 28 letnia  mieszkanka pow. łęczyckiego, wobec których prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. 

27 maja 2022 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia  w Krakowie przychylił się do wniosku Prokuratury Okręgowej w Krakowie i w oparciu o zebrany materiał dowodowy zastosował wobec 54-latka tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.  

Wobec pozostałych dwóch osób, a to wobec 25-latka oraz 28-letniej kobiety, zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze – dozory Policji, zakaz kontaktu z podejrzanym oraz poręczenie majątkowe. 

Za czerpanie zysku z uprawiania prostytucji kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za handel ludźmi grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata, przy czym w obydwu przypadka podejrzanemu zarzucono, że czyn ten, stanowił stałe źródło dochodu.  

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz