Strona główna » Wszystko o kapitale początkowym i załatwianiu spraw ZUS
GOSPODARKA

Wszystko o kapitale początkowym i załatwianiu spraw ZUS

W najbliższym tygodniu wadowicki ZUS zaprasza na dwa dyżury telefoniczne. We wtorek (14 czerwca) będzie można dowiedzieć się dlaczego warto zadbać o wyliczenie kapitału początkowego i jakie są zasady jego ustalania. Natomiast w piątek (17 czerwca) ekspert wyjaśni, jak załatwić swoje sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu.

Wysokość kapitału początkowego ma istotny wpływ na wysokość emerytury. Dlatego warto wcześniej zadbać o jego wyliczenie. Osoby, które pracowały przed 1 stycznia 1999 roku i nie złożyły jeszcze wniosku o wyliczenie kapitału początkowego, powinny jak najszybciej to zrobić. Wiele zakładów pracy, które funkcjonowały w latach 90-tych zostało zlikwidowanych. Dlatego może zdarzyć się, że odnalezienie niezbędnych dokumentów (np. potwierdzających zarobki) będzie utrudnione.

W czasie dyżuru telefonicznego we wtorek (14 czerwca) ekspert ZUS wytłumaczy m. in. jakie dokumenty będą potrzebne do wyliczenia kapitału początkowego, gdzie szukać dokumentów, jeśli dawny zakład pracy został zlikwidowany. A także, w jakich okolicznościach można złożyć wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego. Dyżur odbędzie się w godz. 9:00 – 11:00, pod numerem telefonu: 33 873 25 40.

Profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) pozwala załatwić wiele spraw. Poza aktywowaniem bonu turystycznego, można również składać wnioski i generować dokumenty z danymi ze swojego konta. Swoje sprawy można załatwić również w czasie wideorozmowy z pracownikiem ZUS, wystarczy umówić się na tzw. e-wizytę w ZUS.

To, jak korzystać z funkcji PUE i w jaki sposób umawiać się na e-wizyty w ZUS, będzie można dowiedzieć się podczas dyżuru telefonicznego w piątek (17 czerwca). Odbędzie się w godz. 9:00 – 11:00, pod numerem telefonu: 33 873 25 40.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz