Strona główna » Strażackie manewry w Lanckoronie
BEZPIECZEŃSTWO

Strażackie manewry w Lanckoronie

Prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych w sąsiedztwie zwartej zabudowy wiejskiej oraz poszukiwanie osób na pobliskim obszarze leśnym – to założenia do przeprowadzonych strażackich ćwiczeń powiatowych „Lanckorona 2022”.

W dniu 20 czerwca br. w godzinach przedpołudniowych w obszarze kompleksu leśnego zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie zwartej zabudowy wiejskiej w Lanckoronie zauważono gęste zadymienie, przemieszczające się zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru od strony lasu w stronę południowo-wschodnią w kierunku Rynku.

Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach po otrzymaniu informacji od mieszkańca Lanckorony o zaistniałej sytuacji, rozpoczyna weryfikowanie zdarzenia czy jest to pożar czy może wypalanie pozostałości roślinnych (gałęzie, krzaki) po planowanym wyrębie. W między czasie uruchamia realizację procedury alarmowania i dysponowania na miejsce zdarzenia odpowiednich sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej. Po otrzymaniu informacji zwrotnej, że na danym terenie nie było planowanych wyrębów, powiadamia również o zaistniałej sytuacji pożarowej przełożonych, dyżurnego operacyjnego Stanowiska Kierowania Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a także w następnej kolejności wójta gminy Lanckorona.

W toku dalszych czynności dyżurny SK KP PSP Wadowice ustala, że jest to pożar kompleksu leśnego w okolicy ul. Wojtyły oraz zabudowań parafii w Lanckoronie. SK KP PSP otrzymuje także informację, że ze względu na wiejący w kierunku lanckorońskiego Rynku wiatr, pożar może się rozprzestrzenić w tym kierunku i zagrozić zwartej zabudowie wiejskiej.

Dyżurny SK KP PSP po przeprowadzeniu rozpoznania i przekazaniu sytuacji przez pierwszego KDR (z OSP Lanckorona) dysponuje na miejsce pożaru kolejne zastępy PSP i OSP, a po otrzymaniu żądania od drugiego KDR (z PSP) wnioskuje do SK MKW PSP o zadysponowanie kompanii gaśniczej „Wadowice” WOO w celu zorganizowania zaopatrzenia wodnego z rzeczki Cedron.

W czasie trwającej akcji gaśniczej do SK KP PSP dociera kolejna formatka z CPR o zgłoszeniu zaginięcia w kompleksie leśnym objętym pożarem czterech mężczyzn, którzy uciekając przed dymem i ogniem stracili orientację i zgubili się nieznanym sobie terenie u podnóża Góry Lanckorońskiej.

Dyżurny SK KP PSP dysponuje na miejsce kolejne SiŚ PSP i OSP, w tym specjalny pojazd ratowniczy typu quad, a także wnioskuje do SSK MKW PSP o zadysponowanie na miejsce zdarzenia SGPR, sekcji poszukiwawczej OSP Wieprz oraz sekcji z BSP (dronem).

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach przy współpracy wójta gminy Lanckorona.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz