Zwyczajna czy niezwyczajna? Wieś oczami naszych przodków

17 marca 2023 05:37:26

  W piątkowe popołudnie (17 marca) o godz. 17.30 Muzeum Miejskie zaprasza do sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury na spotkanie z Krzysztofem Saferną, autorem monografii Przybradza. Wraz z prof. Mateuszem Wyżgą z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie spróbują odpowiedzieć na pytanie jakie miejsce zajmuje wieś we współczesnej humanistyce.

  

Zwyczajna czy niezwyczajna? Wieś oczami naszych przodków

  Spotkanie zatytułowane „Zwyczajna czy niezwyczajna? Wieś oczami naszych przodków” będzie dobrą okazją, aby dowiedzieć się, jak wyglądały prace nad prawie 500. stronnicową monografią. Fascynacje historią przodków oraz bliższych i dalszych sąsiadów pomogły młodemu inżynierowi rolnictwa Krzysztofowi Safernie odkrywać coraz to nowsze fakty i zdarzenia z przeszłości wsi. Przeprowadził on z mieszkańcami wiele ciekawych rozmów, zgromadził pokaźną kolekcję archiwalnych fotografii, a dzisiaj dalej rozwija swoją historyczne zainteresowania m.in. podejmując studia uniwersyteckie.

Swoje zainteresowania podziela z dr. hab. Mateuszem Wyżgą, prof. UP, historykiem, działaczem społecznym i wieloletnim sołtysem wsi Dziekanowice. Jego wydana w ubiegłym roku książka Chłopstwo. Historia bez krawatu  jest niezwykle barwną opowieścią o dziejach polskiego chłopstwa. Już we wstępie autor zachęca wszystkich do poznawania wiejskiej tożsamości, z którą nierozerwalnie wiążą się losy znacznej większości Polaków, którzy doszukiwać się mogą swoich chłopskich korzeni.

  

  Goście spotkania rozmawiać będą m.in. o potencjale kulturowym małych ojczyzn, o zanikaniu kultury chłopskiej, poznawaniu źródeł historycznych czy tożsamości współczesnych mieszkańców wsi oraz trudnościach pojawiających się przy tworzeniu tak bogatej monografii.

  

  Spotkanie będzie również transmitowane w sieci na fanpage’u Muzeum Miejskiego.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane