E-usługi w Starostwie Powiatowym

6 marca 2023 14:39:18

  E-usługi w Starostwie Powiatowym w Wadowicach. Sprawdź, co możesz załatwić bez wychodzenia z domu.

  

E-usługi w Starostwie Powiatowym

  Jak zadeklarowali, tak uczynili. W Starostwie Powiatowym w Wadowicach zostały uruchomione nowe e-usługi, które umożliwiają mieszkańcom i przedsiębiorcom załatwianie części spraw przez Internet, bez konieczności wizyty w urzędzie. E-usługi są dostępne pod adresem:

https://eurzad.powiatwadowicki.pl/#/strona/pl/strona_glowna

  

- Przez kilka lat w starostwie realizowaliśmy współfinansowany ze środków unijnych projekt „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Wadowickiego”. W efekcie, teraz większość spraw w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami klienci mogą załatwić przez Internet. Uznaliśmy, że podobne rozwiązania będzie można wdrażać krok po kroku w innych dziedzinach naszej pracy. Pojawiła się możliwość pozyskania środków unijnych na cel i oczywiście skorzystaliśmy z niej – mówi starosta Eugeniusz Kurdas.

- Nasza motywacja była i jest bardzo prosta – chodzi o to, aby maksymalnie ułatwiać życie mieszkańcom a także przedsiębiorcom. Na terenie naszego powiatu mamy ponad 16 tysięcy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W większości są to firmy jednoosobowe. Ci ludzie mają mnóstwo pracy i mało czasu. Możliwość załatwienia coraz większej liczby urzędowych spraw on-line, to dla nich wielkie ułatwienie – dodaje wicestarosta Beata Smolec.       

  Co więc można załatwić bez wychodzenia z domu? Katalog usług jest szeroki, obejmuje ponad 30 pozycji (na stronie znajdziemy także usługi realizowane przez inne podmioty administracji rządowej i samorządowej). Mieszkańcy mogą skorzystać z formularzy ePUAP m.in. w sprawach: rozpoczęcia kursu na prawo jazdy, udzielenia informacji publicznej, wydania zaświadczeń z ewidencji uczniowskich klubów sportowych i klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, czy np. zgłoszenia rozbiórki obiektu budowlanego. Możliwa jest także elektroniczna obsługa części zobowiązań i opłat, np. z tytułu dzierżawy, wieczystego użytkowania, przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności. Pełny katalog usług znajdą Państwo tutaj:

https://eurzad.powiatwadowicki.pl/uslugi_elektroniczne/pl#/strona/pl/inne_uslugi

UWAGA - aby korzystać z usług trzeba dysponować albo podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym!

- Projekt, który realizujemy w starostwie dla mieszkańców, w tym dla przedsiębiorców, oznacza oszczędność czasu i pieniędzy, nie trzeba bowiem ponosić kosztów związanych z przyjazdem do urzędu. Na razie obejmuje część usług, ale będziemy go udoskonalać i rozszerzać na kolejne dziedziny naszej działalności. Pomysł sprawdził się w geodezji, jesteśmy pewni, że sprawdzi się także w przypadku innych wydziałów. Zachęcamy do korzystania z wprowadzanych udogodnień – podsumowuje wicestarosta Beata Smolec.  

  Dodajmy, że projekt ”Uruchomienie e-usług publicznych w Starostwie Powiatowym w Wadowicach” obejmuje także inne elementy związane z wewnętrzną organizacją pracy starostwa i współpracą z podlegającymi powiatowi jednostkami organizacyjnymi. Razem z e-usługami dla mieszkańców uruchomiono bowiem portal pracowniczy i portal budżetowy.

  Na koniec ważna informacja. Ww. projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to dokładnie 1 363 228,39 zł. Dofinansowanie z UE wyniosło nieco ponad milion złotych.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane